ارگوتراپیست مهدی صابر

دکتر متخصص اختلال خواب کودکان در تهران

دکتر متخصص اختلال خواب کودکان در تهران| درمان اختلال خواب نوزادان و کودکان| کلینیک توانبخشی پایا

سر فصل مطالب

اختلال خواب در کودکان به صورت های مختلف و علائم متفاوتی بروز پیدا می کند و سبب ایجاد فشار های عصبی، استرس، اضطراب در سنین کودکی و نوجوانی، کاهش اعتماد به نفس می شود. کودک یا نوزادی که با اختلالات خواب دست و پنجه نرم می کند، احتمال دارد با مشکلاتی رو به رو شود. برخلاف تصور عموم که گمان می کنند اختلال خواب فقط افراد بزرگ سال را درگیر می کند، باید گفت که نه این اختلال کودکان و حتی نوزادان را نیز درگیر می کند. بعد از سه ماهگی اختلال خواب آثار خود را بر شما نشان خواهد داد و با خود خواهید اندیشید که آیا هرگز نوزادتان شب ­ها را کامل خواهد خوابید. اثر اختلال خواب بیش از خسته بودن است؛ ضمن این که شما متوجه واکنش تأخیری شلختگی و تاری دید در خود خواهید شد. ممکن است بسیار فرسوده تر و بی رمق تر از آن باشید که متوجه اختلال در استدلال و قضاوت، بی توجهی و بی علاقگی، آشفتگی و اضطراب و افزایش حساسیت به درد در خود شوید. علاوه بر فراموشکار بودن سردرگمی و زود خشمی و تحریک پذیری فزاینده شما جداً به مادرانی که نوزادانشان از ۷ شب تا ۷ صبح می­ خوابند حسادت خواهید کرد. چنین افرادی را خواهید دید و به این فکر خواهید افتاد که اشکال روشتان در کجاست؟بنابر این باید انرژی خود را برای چالش بعدی که فرزندتان پیش خواهد آورد ذخیره کنید. کلینیک توانبخشی پایا و کلینیک غرب تهران تحت نظر بهترین دکتر متخصص اختلال خواب کودکان در تهران با روش های تخصصی و به روز، به درمان اختلال خواب نوزادان و کودکان می پردازد. استفاده از ماساژ های آرام سازی، تغییر عادات غذایی با مشاوره متخصص تغذیه و درمانهای ذهنی به درمان اختلالات خواب کودکان کمک می کند.

جهت تماس با کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی جناب آقای دکتر صابر (کلینیک توانبخشی پایا در پاسداران ، کلینیک توانبخشی غرب تهران در سعادت آباد) باشماره 09029123536 تماس حاصل فرمایید.

تاثیر خواب بر شیردهی و درمان اختلال خواب نوزادان

در صورتی که به اندازۀ کافی استراحت نکنید میزان شیر شما کاهش می­ یابد، در نتیجه نوزاد گرسنه خواهد بود و به دفعات بیدار خواهد شد و به این ترتیب میزان خواب شما باز هم کمتر خواهد شد. برای من عدد مبارک و نیکو پنج است. چنانچه پنج ساعت خواب متوالی و چند ساعت خواب منقطع داشته باشم از نظر روانی فردِ به نسبت معقولی خواهم بود. در چنین شرایطی می توانم محل قرار دادن کلید خودرو ام را به خاطر بیاورم، بدون سکندری خوردن راه بروم و در یک گفت و گوی منطقی شرکت کنم. اما چند هفته ای بدون آن پنج ساعت خواب متوالی کافی است تا مشکلات من شروع شوند. زمانی که دخترم نوزاد بسیار کم خوابی بود، روزی بعد از حمام پسر چهار ساله ام و خشک کردن بدن او، به سختی سعی می­ کردم تا یک پوشک سایز ۱ را دور کمر او محکم کنم و از این که این پوشک جفت و جور نمی­ شد، بسیار ناراحت شده بودم. نمی دانم چرا در این بین پسرم کاملاً ساکت و آرام مانده بود، آیا بر اثر شوک سکوت کرده بود یا می ترسید که اگر بخواهد از این کار منصرفم کند، به کار واقعاً بدتری دست بزنم؟ بنابراین پرسش این است که به عنوان مادر و برای انجام وظایف مادری آیا به اندازه کافی می­ خوابید و چند ساعت خواب متوالی دارید؟ فقط خود شما می ­دانید که چند ساعت خواب کافی است و چطور می­ توانید آن را به دست آورید. چنانچه به صورت خطرناکی دچار اختلال خواب هستید و نوزادتان از پستانک تغذیه می شود، گاهی سعی کنید به تنهایی روی مبل یا در محل مشابه دیگری بخوابید و همسرتان وظایف شبانه مراقبت از نوزاد را انجام دهد. یک شب خواب و استراحت کافی می­ تواند تفاوت مثبتی در شما ایجاد کند. با مراجعه به کلینیک پایا در پاسداران و انجام روش های درمانی، می توانید اختلال خواب خود و نوزاد تان را درمان کنید و به آرامش بیشتری دست یابید.

راهکارهایی برای درمان اختلال خواب نوزادان و کودکان

اینک ببینیم آیا می ­توانیم با روش هایی نوزادان مان را به کمی خواب بیشتر و اداریم؟ احتمالاً به این منظور از روش های متفاوت و متعددی می توانیم استفاده کنیم. بعضی از این روش­ ها برای نوزاد فعلی شما مؤثرند ولی ممکن است برای فرزند بعدی بی اثر باشند. پاره ای ممکن است به نظر شما بسیار منطقی باشند در حالی که از دید مادر دیگری احمقانه هستند. پیش از رسیدن به برنامه­ های متفاوت اجازه دهید مسائل نسبتاً مهم خواب را بررسی کنیم. شاید در جایی اهمیت یادگیری خوب خوابیدن نوزادتان و در نتیجه آن ایجاد اتکاء به نفس در او را مطالعه کرده باشید. من شخصاً به این مسئله معتقد نیستم. فکر نمی کنم به علت این که در شش ماهگی خواب رفتن در تنهایی را به آن ها یاد نداده ام، آنان دربارۀ توانایی های شان در مورد پایین رفتن از سرسره یا جدا شدن از من در اولین روز دوره پیش دبستانی دارای اعتماد به نفس کمتری بوده اند. شاید در جایی خوانده باشید که نوزادها اگر در تخت شان تنها باشند، بهتر میخوابند؛ ولی اگر نوزاد را تمام مدت در آغوش بگیرید، راحت و طولانی مدت می خوابد؛ در حقیقت او در چنین حالتی عالی می خوابد. وقتی کودک را می خوابانید چراغ ها را خاموش کنید. نوزادان تا دو سالگی از تاریکی نمی ترسند بنابراین چرا عادت روشن بودن لامپ را در آن ها ایجاد کنیم؟ با انجام بعضی از این روش ها ی توان به درمان اختلال خواب نوزادان و کودکان کمک کرد.

دیگر راهکارهای درمان اختلال خواب نوزادان

علاوه بر روش های خواب برنامه ریزی شده، کارهای ساده و مفید دیگری می توان انجام داد؛ البته مانند هر روش دیگری این کارها برای تمام نوزادان مؤثر نیستند، اما سودمند هستند و ممکن است برای فرزندان شما کارآمد باشند. زمان نوزادی فرزندتان اجازه دهید او در آغوش تان به خواب فرو برود، سپس به آرامی او را در محل مخصوص قرار دهید. در حالی که تمام مدت یک دست را روی قفسه سینه اش قرار داده اید، بعد از پایین گذاشتن او برای لحظه ای هر دو دست را روی بدنش قرار دهید و سپس به آرامی آن ها را بردارید. بیدار نگه داشتن کودک در روز زمانی که خسته است موجب خواب بهتر او در شب نمی شود، بلکه او را بد قلق تر می کند. در هر صورت تنظیم ساعت چرت های کوتاه مدت آثاری دارد و خواب بعد از ظهر کودک بسیار بهتر از بیدار ماندن او در تمام بعد از ظهر و سپس خوابیدن در ساعت ۵ است. نگران ایجاد عادت ناخوشایند در کودک زیر سه ماه نباشید؛ اگر این روش برای شب مؤثر باشد به اندازه کافی مفید بوده است. هنگام خواب نوزاد، منزل شما نباید الزاماً سکوت یک کتابخانه را داشته باشد. اجازه دهید رادیو روشن باشد، ظرف و ظروف صدا کنند و زنگ در به صدا درآید. کودک به زودی خوابیدن با این سر و صداها را خواهد آموخت و شما به جای راه رفتن روی نوک انگشتان پا قادر به یافتن و داشتن آرامش خواهید بود. با توجه به عادات فرزند خود می توانید یکی از روش های گفته شده را انتخاب کنید تا به درمان اختلال خواب نوزاد خود بپردازید.

تاثیر حرکت بر درمان اختلال خواب نوزادان

در زندگی روزمره مادران کتاب های بسیاری دربارۀ خواب مطالعه می کنند، دربارۀ آن با دوستان شان گفت وگو می نمایند و سپس آنچه را برای شان مؤثر است، انجام می دهند. البته گاهی با هیچ کس دربارۀ آن صحبت نمی کنند؛ زیرا از رعایت نکردن قوانین احساس شرمندگی و تقصیر می نمایند. مادری که در پارک ملاقات می کنید به شما می گوید نوزادم حتماً تمام شب را می خوابد ولی نمی گوید که از نظر او تمام شب از ساعت ۱۲ تا ۴ نیمه شب است. در حالی که متخصصان خواب ممکن است به مادرانی که در  فروشگاه های بزرگ چرخ خرید شان را از لوازم کمک خواب از ویبراتور های لرزاننده های خودکار تخت نوزاد تا نوار های صوتی صدا های اقیانوس انباشته اند، بخندند اما بعضی از مادران ادعا می کنند، که این محصولات مؤثر بوده اند. حرکت معمولاً مؤثر است بنابراین دنبال وسیله ای باشید که کودک را بجنباند یا حرکت ریز جهشی داشته باشد. علاوه بر استفاده از یک صندلی جنبان یا سبد آویخته مخصوص بچه می توانید در حالی که روی توپ مخصوص ورزشی نشسته اید، کودک را در آغوش بگیرید. نشستن روی این توپ و حرکت مختصری روی آن علاوه بر این که موجب استراحت شماست، بر قدم زدن در اتاق برای خواب کردن کودک ارجح است. اگر روش بدون استفاده از دست مورد نظر شما باشد یک تاب کوکی یا صندلی لرزنده و جهنده کودک را آرام به خواب فرو می برد. در ضمن آشپزی، او را در آشپزخانه قرار دهید یا صندلیش را روی ماشین لباسشویی بگذارید اما هرگز او را بدون نظارت رها نکنید. زمزمه زیر لبی مداوم ممکن است برای اختلال خواب نوزادتان مؤثر باشد. دستگاه ضبط صوت خودکاری تهیه و نوار های لالایی یا آهنگ های آرام بخش مورد علاقه تان را برای کودک پخش کنید. در صورتی که هیچ یک از این روش ها موفقیت آمیز نبود، می توان از خودرو استفاده کرد. مجموعه سرعت گیر های بالا و پایین برنده، حرکت ریز و یکنواخت خودرو و صدای کارکرد موتور آن، بسیار مؤثر خواهد بود. شاید بسیار غیر عملی و یا به نظر شما آرام بخش باشد ولی مسیر مورد علاقه من برای رانندگی و خواباندن نوزادم رفتن به کنار دریا بود که در آنجا خودرو را رو به امواج پارک می کردم و سپس از مطالعۀ کتابی لذت می بردم.

درمان اختلال خواب نوزادان و کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

error: Content is protected !!