ارگوتراپیست مهدی صابر

کاردرمانی چیست و چگونه انجام می شود

کاردرمانی چیست و چگونه انجام می شود| ارزیابی کاردرمانی کودکان | کاردرمانی غرب تهران

سر فصل مطالب

برای پاسخ به این سوال که کاردرمانی چیست و چگونه انجام می شود باید به صورت اجمالی به روند ارزیابی و درمان بیماران با استفاده از تکنیک های کاردرمانی اشاره نمود. کاردرمانی به ارزیابی دقیق مشکلات حرکتی و ذهنی در مراجع و درمان توانبخشی آن می پردازد. شناسایی ماهیت و نوع مشکلات یک فرد به منظور طرح مداخله کاردرمانی به همان اندازه مهمّ است که فهمیدن تأثیر و عواقب آن برای فرد در آن مداخله (ارزیابی نتایج کاردرمانی). نتیجه ممکن است یک اسم بی­مسمی باشد. که دلالت بر یک نقطه پایانی و یک نتیجه­ گیری، در حالی که فردی با آسیب مغزی با تأثیر آسیب مغزی با تأثیر آسیب بر کیفیت زندگی ­اش و هر چیزی در اطراف آن به زندگی خود ادامه می­دهد. ارزیابی نتایج کاردرمانی، یک قسمت از روند مداخله کاردرمانی می­باشد که در پی اثبات تأثیرگذاری مداخله می­باشد و نمی­خواهد خطی را زیر پیشرفت مراجع بکشد که مهم ترین هدف ارزیابی برای ساختن است. مرکز کاردرمانی دکتر صابر با استفاده از تیم تخصصی و تجهیزات پیشرفته در مکانی امن و مناسب به ارائه خدمات کاردرمانی و گفتاردرمانی برای کودکان و بزرگسالان می پردازد.

جهت تماس با کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی جناب آقای دکتر صابر (کلینیک توانبخشی پایا در پاسداران ، کلینیک توانبخشی غرب تهران در سعادت آباد) باشماره 09029123536 تماس حاصل فرمایید.

جهت اجتناب از این مفهوم که ترخیص از یک برنامه توانبخشی برابر با پایان بهبودی یا پایان پتانسیل برای تغییر مراجع می­باشد. نگرانی­­های این بحث پارامترهایی برای ارزیابی نتایج کاردرمانی در مفهوم تأثیرگذاری مداخلات همراه با پیشرفت مراجع می­باشد. دکتر صابر با در نظر گرفتن بهترین روش های ارزیابی کودکان، دقیق ترین و مطمئن ترین ارزیابی را در کلینیک کاردرمانی تشخیص می دهد. رضایت همیشگی مراجعان از ارزیابی دقیق دکتر صابر، این مورد را تضمین می کند.

هدف ارزیابی کاردرمانی چیست

هدف ارزیابی در نگاه اوّل وسیله­ ای برای ارزیابی پیشرفت بیمار می باشد. که همچنان یک جزء مهمّ در ارزیابی نتایج کاردرمانی، تأثیرگذاری خدمات می­باشد. هر درمانگری وظیفه­ای برای فراهم کردن شواهد برای اثرگذاری فردی به منظور کمک به شواهد برای ارائه خدمات و استفاده از روش درمانی و متدهای کاری، دارد. این از تعهّد اخلاقی برای ارائه بهترین خدمات برای مراجع و فراهم کردن بهترین ارزش­ها برای دست­اندرکاران در خدمات، نشأت می­گیرد. ارزیابی نتایج کاردرمانی به طور خاص برای مشارکت در ممیزی اثرگذاری خدمات و ارتقاء دادن تمرین مبتنی بر شواهد می­باشد. ارزیابی پیشرفت مراجع نیازمند مقایسه عملکرد در مقابل استانداردهای از پیش تعیین شده است. این استانداردها ممکن است از یک دامنه از منابع سرچشمه بگیرد: ارزیابی پایه­ای از ارزیابی اوّلیه داده­های نرم شده جمعیّت، از اهداف انتخاب شده­ی خود مراجع یا از ابزارهای عینی قابل اندازه­گیری به عنوان قسمتی از طرح درمان، سرچشمه می­گیرد.

کاردرمانی چگونه انجام می شود

یکی از قابل اعتمادترین راه­ها برای شناسایی تغییر در توانایی­های یک مراجع در طول زمان، انجام دادن دوباره­ی تست­ها و ارزیابی­هایی است که قبلاً انجام شده­اند. ارزیابی­هایی که در ابتدای مداخله انجام می­شوند، می­توانند دوباره مورد استفاده قرار گیرند. این شواهد قابل اعتمادی از تغییر در ابزارهای استاندارد شده را، تهیه خواهد کرد، ولی مراقبت باید به عنوان هدف و اعتبار تکرار یک ارزیابی، تمرین شود. اهداف و مقاصد کاری در ارتباط با وظایف عملکردی، و زمانی که ارزیابی نتایج کاردرمانی می­تواند تغییر در آسیب را نشان دهد، نمی­تواند برابر با بهبود در وظایف عملکردی باشد. به همین علّت در مدّت پیشرفت مراجع تأکید کمتری بر ارزیابی آسیب در پایان مداخله وجود دارد و بیشتر از ارزیابی عملکردی نتایج استفاده می­کنند. ارزیابی نتایج کاردرمانی باید برای رسیدگی به عملکرد فعالیت و تهیه کردن اطلاعاتی که مربوط به نیازهای فعلی و آینده­ی عملکرد کاری بیمار باشد، انتخاب گردد.

ایجاد یک چشم­انداز برای خدمات و ارزیابی آسیب­ها از طریق یک برنامه مداخله می­تواند شواهد مفیدی برای الگوی پیشرفت بهبودی برای نقایص شناختی زمینه­ای فراهم کند. این شواهد که از طریق مراجعان و یا خدمات جمع­آوری می­شوند، می­توانند در تصمیم­گیری بالینی که چه موقع تکنیک­ها و رویکرد­های مشارکتی در روند بهبودی اعمال شوند، مؤثّر باشند. ارزیابی عملکردی نتایج، اطلاعاتی را در مورد سطوح استقلال و فعالیت که در طول روند توانبخشی به دست آمده، تهیه می­کند و یک نشانگر کلیدی برای نتایج و اثرگذاری خدمات، می­باشد.

 ابزارهای خودگزارشی

در سال­های اخیر، استفاده فراوانی از ابزارهای خودگزارشی، جهت درک بهتر تجارب و نظرات مراجع می­شود. ابزارهای استاندارد مثل Euro Qol EQ-5D, Stroke Impact Scale برای افراد دچار سکته ­ی مغزی توصیه می­شود.

ابزارهای خودگزارشی، می­توانند بوسیله­ ی خود فرد یا مراقب او کامل شوند. در برخی محیط­های کلینیکی، جمع­آوری روتین این ابزارها جهت بهره­مندی از خدمات الزامی است. برای مثال، تست­های استاندارد شده از زمان صرف شده برای حل مسائل یا لباس پوشیدن یا ایجاد خطاهایی که در وظایف شخصی ایجاد می­شوند، می­تواند اندازه ­گیریی را نشان دهد که در آن یک مراجع در کجای منحنی توزیع قرار داد. این اطلاعات به ندرت برای یک مراجع باارزش هستند مگر این که، یک دلیل شخصی برای دانستن آن وجود داشته باشد، برای مثال، جستجو برای تناسب یک شغل خاص در هر زمان عملکردی و دقّت در یک محدوده خاص هنجار قرار می­گیرند. مقایسه­ ی عملکرد مراجع با داده ­های هنجار می­تواند برای خدمات و افراد در تحقیقات تأثیرگذاری مداخلات خاص یا این که تا چه حدّ نقایص شناختی فردی بهبودی را محدود می­کند، باارزش باشد.

اهداف کاردرمانی چیست

درجه پیشرفت به سمت هدف می­تواند به صورت عینی و ذهنی اندازه ­گیری شود. ارزیابی­ نتایج کاردرمانی مانند مشاهده و ارزیابی­های عملکردی استاندارد، شواهد خارجی به عنوان اثبات دستیابی به هدف فراهم می­کنند. ارزیابی­ های ذهنی شامل عقاید و دیدگاه­ های مراجع از پیشرفت خود می­باشد. با هم دیگر این نه­ تنها درجه حصول به هدف را معیین می­کند بلکه می­تواند کیفیت تعیین هدف را نشان دهد. یک درمانگر یا تأمین­کننده­ ی خدمات، اهدافی را که پیوسته به دست نیامده ­اند را، می­یابد و یا این که کدام مراجع از پیشرفت خود ناراضی است، ممکن است از این به عنوان شواهد برای نیازها جهت بازبینی فرآیند تعیین هدف، استفاده شوند.

اهداف، بیانگر موفقیّت هستند. آنها باید قابل اندازه ­گیری، مشاهده و همچنین خاص باشند، اجزای مورد نیاز برای عملکرد موفقیّت­ آمیز را شناسایی کند. خوب نوشتن با جزئیات کافی، چهارچوبی برای دستیابی به هدف با یک برنامه مداخله را تشکیل می­دهد و به عنوان نشان ­دهنده پیشرفت، مفید است. برای مراجع، خدمات و درمانگر شواهدی از دستیابی به اهداف یا درجه پیشرفت در مراجع را که به سمت هدف می­رود، فراهم می­کنند در آن جا مکمّل­های معتبر برای استاندارد کردن ارزیابی نتایج کاردرمانی برای تهیه کردن شواهدی برای پیشرفت مراجع وجود دارند.

 

 

کاردرمانی چگونه انجام می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

error: Content is protected !!