ارگوتراپیست مهدی صابر

سن شیوع لکنت زبان

شیوع لکنت زبان در کودکان| سن شیوع لکنت| درمان لکنت | مرکز درمان لکنت زبان تهران

سر فصل مطالب

لکنت زبان یکی از اختلالات گفتاری دوران کودکی می باشد که شیوع آن در جوامع و سنین مختلف متفاوت است. به طور میانگین شیوع لکنت زبان در کودکان را حدود یک درصد تخمین زده اند اما این میزان در کودکان دختر و پسر یکسان نمی باشد و شیوع لکنت در پسرها تقریبا چهار برار دختران است. سن شیوع لکنت زبان به عوامل مختلفی نظیر ژنتیک جامعه طول زمان لکنت و … بستگی دارد. مرکز  گفتاردرمانی لکنت زبان در زمینه تشخیص و درمان لکنت زبان در کودکان به صورت تخصصی فعالیت می نماید و با استفاده از تجربه و دانش گفتاردرمانان خود در کنار تجهیزات پیشرفته و روز دنیا در زمینه درمان لکنت زبان در کودکان پیشرو می باشد. دو شعبه فعال در غرب و شرق تهران موجب دسترسی آسان مراجعین به خدمات توانبخشی کودکان در زمینه بهبود لکنت زبان گردیده است.

جهت تماس با کلینیک کاردرمانی و گفتار درمانی جناب آقای دکتر صابر (کلینیک توانبخشی پایا در پاسداران ، کلینیک توانبخشی غرب تهران در سعادت آباد) باشماره 09029123536 تماس حاصل فرمایید.

بررسی شیوع لکنت زبان در کودکان

واژۀ« شیوع» برای نشان دادن میزان گستردگی یک اختلال گفتاری استفاده می­شود. اطلاعاتی در مورد سن شیوع لکنت زبان به ما می­گوید که هم ­اکنون چند نفر با چه بازه سنی لکنت می­ کنند. دستیابی به اطلاعت دقیق و به روز درباره سن شیوع لکنت زبان، مشکل می­باشد. تحقیقات گذشته شامل مطالعاتی است که تفاوت­های بسیاری در روش ­شناسی دارند که این تفاوت­ها می­توانند باعث تفاوت­های گسترده­ ای در تخمین­ های شیوع شوند. برای مثال، شیوع لکنت احتمالاً به­ طور قابل ملاحظه­ ای همراه با سن تغییر می­یابد و همه مطالعات، لکنت را در گروه ­های سنی یکسان بررسی نکرده ­اند. علاوه بر این، ممکن است تعاریف لکنت از مطالعه ­ای به مطالعه دیگری متفاوت باشند. برخی مطالعات ممکن است اشخاص ناروان نسبتا طبیعی را در نظر بگیرند، ممکن است سایرین آن­ها را در نظر نگیرند.

بیچمن، نایر، کلگ و پاتل با استفاده از یک نمونه گویا، شیوع اختلالات گفتار و زبان را در کودکان مهدکودکی ارزیابی کردند. آن­ها کودکانی که در غربال­گری ابتدایی رد شده بودند را دوباره به همراه یک نمونه تصادفی از کودکانی که قبول شده بودند، بررسی کردند. شیوع لکنت زبان در این نمونه از کودکان مهدکودک 4/2 درصد بود. هرچند این تنها یافته از یک مطالعه است، دقتی که با آن اطلاعات جمع ­­­آوری شده بودند، اعتبار آن را افزایش می­دهد. بلاداستین و راتنر( 2008) نتایج 44 مطالعه در کودکان سن مدرسه­ ی ایالات متحده، اروپا، آفریقا، استرالیا و هند غربی را بازبینی و خلاصه کردند. این مطالعات نشان می­داد که شیوع لکنت در سال ­های مدرسه حدود 1 درصد است . اندروز، هادینات، کرایگ، هاوی، فیر و نیلسون به همین نتیجه رسیدند- که حدود 1 درصد از کودکان مدرسه­ ای سراسر دنیا در هر دوره زمانی احتمال دارد که لکنتی باشند. اگر شیوع 4/2 درصدی گفته شده در بالا بین کودکان مهدکودکی معتبر باشد، باید تعداد قابل­ توجهی از بهبودی­ ها بین مهدکودک و سطوح بالاتر اتفاق بی­افتد.

مشخص است که اطلاعات پایایی از شیوع لکنت زبان در بزرگسالان وجود ندارد. هرچند، هم اندروز و همکارانش و هم بلاداستین و راتنر(2008) اشاره کردند که شیوع لکنت زبان پس از بلوغ کم­تر است. اگر این چنین باشد، شیوع برای بزرگ­سالان می­بایست کم­تر از 1 درصد باشد.

سن شیوع لکنت

 

بروز­ لکنت زبان 

بروز لکنت فهرستی است از تعداد افرادی که در یک زمان در زندگی­شان لکنت کرده ­اند. همانند اطلاعات در مورد شیوع، تخمین­ های به ­روز نیز صریح و واضح نیستند چرا که محققان مختلف از تعاریف متفاوت لکنت و روش­های متفاوت برای به دست آوردن اطلاعات­شان، استفاده کرده­اند. برخی محققان تنها لکنتی را که شش ماه یا بیشتر به طول بی­انجامد را گزارش می­کنند و نمی­خواهند که دوره­ های کوتاه­تر ناوانی را شامل کنند.سایر محققین هر رفتار گفتاری را که افراد مطلع یا والیدن لکنت در نظر بگیرند، گزارش می­کنند. تخمین­ های بروز، زمانی که گزارش­های افراد مطلع و والدین در نظر گرفته می­شوند بالای 15 درصد هستند. تخمینی که کودکانی که تنها برای یک دوره کوتاه لکنت کرده ­اند را شامل می­شود( بلاداستین وراتنر 2008) زمانی که تنها مواردی از لکنت که بیشتر از 6 ماه طول کشیده ­اند در نظر گرفته شوند، درصد بروز به نظر 5 می­باشد( اندروز و همکاران، 1983) فکرمی­کنم تخمین دوم ممکن است، اختلال مزمنی را که ما آن را لکنت می­ نامیم به طور دقیق­تری منعکس کند اما تخمین اول نشان می ­دهد که درک ناروانی طبیعی و لکنت زبان آغازن تا چه میزان می­تواند به هم نزدیک باشد.

گزارشی که توسط مانسون(2000) از تمام کودکان متولد شده در جزیره دنیش در یورن هولم ارائه شده، پیشنهاد بروز 5 درصد را حمایت می­کند. این جمعیت تک ­­ژنی و پایدار است که یک مطالعه با دقت و طولانی مدت را کاملاً ممکن می­کند. از 1042 کودک متولد شده در جزیره در سال­های 1991،1990 ، 98 درصد برای اختلالات گفتار و زبان در سن 3 سالگی غربالگری شدند. کودکان برای 9 سال تحت پیگیری بودند و بعد مشخص شد که 19/5 درصد از کودکان دوره ­ای از لکنت زبان را تجربه کرده ­اند.

تخمین­ های بروز چیز دیگری درباره ماهیت لکنت زبان به ما می­گوید. تفاوت بین بروز( 5 درصد) و شیوع(1درصد از کودکان مدرسه­رو و کم­تر در بزرگسالان) اشاره بر این دارد که بیشتر افرادی که در دوره­ ای از زندگی­شان لکنت می­کنند از آن بهبود می­یابند و می­دانیم که شیوع پس از بلوغ کاهش می­یابد. بنابراین درمان به تنهایی برای بهبودی این چنینی مسئول نیست. برخی جنبه ­های رشد یا بلوغ در کنار درمان به بسیاری از افراد اجازه بهبودی از لکنت را می­دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

error: Content is protected !!