ارگوتراپیست مهدی صابر

بینایی

اتاق تاریک

سر فصل مطالب

جهت تماس با کلینیک کاردرمانی و گفتار درمانی جناب آقای دکتر صابر (کلینیک توانبخشی پایا در پاسداران ، کلینیک توانبخشی غرب تهران در سعادت آباد) باشماره 09029123536 تماس حاصل فرمایید.

اتاق تاریک چیست؟

اتاق تاریک یکی ابزار کاربردی در جهت میل به اهداف درمانی توانبخشی کودکان نظیر بهبود حرکات چشمی، افزایش میدان بینایی، کاوش بینایی،توجه و تمرکز بینایی، مهارت های ترسیمی و نوشتاری، افزایش آگاهی از بدن، افزایش تحمل کاری، بهبود ادراک بینایی،کاهش رفتارهای تکانشگری و … می باشد.

با تمرین در محیطی با نور کم و روشنایی پایین این امکان برای کودک فراهم می شود که با کاهش عامل تداخل کننده در توجه بیشترین استفاده را از توانایی هایش جهت انجام تمرینات درمانی داشته باشد .همچنین استفاده از مدالیته های درمانی دیجیتالی به افزایش جذابیت تسک های درمانی و بالا بردن انگیزه کودک در همکاری و ادامه روند درمان کمک می کند. این امر به صورت خودکار منجر به ترغیب علاقمندی کودک و در ادامه باعث افزایش تحمل کاری می شود.

در اتاق تاریک با ایجاد فضایی که بار معنایی خاصی برای کودک ندارد می توان به کاهش رفتارهای تدافعی کمک کرد. همچنین استفاده از نورهای جذاب و تصاویر متحرک که توسط برنامه های کامپیوتری طراحی شده موجب می شود کودک بدون مقاومت و با علاقه پذیرای تمرینات درمانی باشد.

در این اتاق با توجه به روند رشد و شکل گیری مهارت های بینایی در کودکان به طراحی برنامه های کامپیوتری مختلف در زمینه تقویت حرکات چشمی و فیکسیشن بینایی، توجه بینایی، تمییز بینایی، هماهنگی چشم و اندام ها، مهارت های دنبالگیری بینایی و تعقیب چشمی، مهارت اکمال بینایی ، ادراک وضعیت اجسام در فضا و….. پرداخته شده است.

با توجه به این نکته که حس بینایی مهمترین حس در حیطه دریافت اطلاعات از محیط و درک آنان است، این حس نقش مهمی را در یادگیری انسان در طول مراحل رشدی مختلف ایفا می کند حدود 40 درصد از اطلاعاتی که به مغز میرسد را اطلاعات بینایی تشکیل می دهند.

اتاق تاریک
اتاق تاریک

به علت پیچیدگی سیستم بینایی، مشکلات ادراک بینایی می تواند اختلالات زیادی را به همراه داشته باشد. که عبارتند است اشکالاتی در فعالیت های روزمره نظیر راه رفتن، غذا خوردن، لباس پوشیدن، مشکلات آموزشی مانند اختلالات یادگیری، اختلال در تعادل و فعالیت های مربوط به استقلال عملکرد فردی

هنگامی که به حس بینایی فکر می‌کنیم،چیزهایی مثل زل زدن به تصاویر دوست داشتنی،تصور کردن چشم اندازهای زیبا و خواندن کتاب را به یاد می آوریم. هنگامی که در مورد مشکلات بینایی فکر می‌کنیم،باید به نیاز به عینک یا هر چیزی که بینایی را تقویت کند فکر کنیم. در واقع،سیستم بینایی بسیار پیچیده‌تر از آن است که بخواهیم آن را محدود به کره چشم کنیم. البته که چشم نقش کلیدی ایفا می‌کند،اما اینکه مغز چگونه با ورودی های بینایی روبرو می‌شود هم مسئله مهمی است که به حساب می‌آید. چشم ها فقط به بینایی تک چشمی نیاز ندارند (یا اصطلاحات بینایی به وسیله لنزها)،آنها همچنین به همکاری هم نیازمندند. این دقیقا مشابه دیدن با استفاده از جفت چشمی های دوربین است: هر کدام از حفره ها اطلاعات بینایی خاص خودشان را حمل می‌کنند و سپس این اطلاعات به صورت یکپارچه بر روی یک تصویر ادغام می شوند. در واقع،برخی از افراد تنها زمانی می توانند به وسیله دوربین دوچشمی خوب بینند که یک چشمشان را ببندند (در نتیجه دیدم به وسیله یک چشم). در برخی اوقات،بعضی از افراد تا زمانی که نتوانند جزئیاتی از رشته‌های بینایی که به وسیله تخیل عمق ایجاد می‌شود را ادغام کنند،نمی توانند به خوبی فیلم های سه بعدی را ببینند.

پردازش دیداری فضایی در اتاق تاریک

 پردازش دیداری فضایی

چشمان شما تصویری از اشیا و مردم بر می‌دارد و این تصویر به مغز جهت پردازش های معنادار برده می‌شود: آیا این تحریک دیداری جدید یا آشنا است؟مهم است یا نامربوط؟نیازمند بروز پاسخ است یا باید چشم پوشی شود؟بنابراین اگر شما از پیاده رو بیرون آمدید و دیدید که ماشینی به سمت شما می آید،حسگرهای چشم شما (شبکه چشم) از جاده تصاویری برمی‌دارد و آنها را تبدیل به رمز هایی می کند و این اطلاعات برروی گیرنده‌های استوانه ای (حسگرهای سیاه و سفید) و مخروطی (حسگرهای رنگی) سوار می شود و علامت هایی را با تطابق تجربیات گذشته در طول ضمیمه های حسی به مغز ارسال می‌کنند.شما بر این باورید که خودرویی که با سرعت معمولی حرکت می‌کند اطلاعات دیداری غیر ضروری برای ما به همراه دارد و آن اطلاعات را از عملکردهای هوشیارانه و سریع خود خارج می کنید. اگر ماشین به طور ناگهانی تغییر جهت دهد و به سمت لبه پیاده‌رو بیاید،حرکات سریع و آگاهانه شما می‌تواند از خطرات قریب الوقوع جلوگیری کند.اینگونه است که همه سیستم‌های حسی درگیر شما کمک می‌کنند تا به سرعت در منطقه امر قرار بگیرید.

یک کودک در شروع تکامل سیستم بینایی خود،اولین تجربیات را از جهان با آزمونهای دستهایش و صورت والدینش به دست می‌آورد. او می آموزد که به دنبال منبع صدا بگردد. می آموزد که از افرادی که در اتاق جابه‌جا می‌شوند پیروی کند. مغز و چشمان او با یکدیگر همکاری می‌کنند بنابراین او منظره‌های بینایی را می آموزد: می آموزد که موجوداتی که در فاصله دورتری از او قرار دارند کوچکتر و موجوداتی که در فاصله نزدیک او قرار دارند بزرگتر اند.او موقعیت بدنش را در فضا و در ارتباط با سایر اشیا می آموزد بنابراین به سمت منبع غذا یا اسباب بازی اش حرکت می کند. او یاد می گیرد که دید بینایی خود را ثابت نگه دارد و تا زمانی که در طول اتاق جابجا نشود،اتاق حرکت نمی‌کند. او در میابد که باید مسیری که توپ حرکت کرده را تعقیب کند و طبق ترتیب هایی آن را بگیرد و به سمت یک حافظه بینایی قدرتمندی تکامل می یابد،اشکال،رنگ ها،ترتیب،ساخت حروف و چگونگی خواندن آن را به یاد می سپارد.

برخی از کلیدهای مهارت پردازش دیداری فضایی شامل موارد زیر است:

 • دیدن به وسیله دو چشم بستگی به توانایی کار کردن متقابل چشم ها برای نگهداشتن وضوح مناظر بینایی دارد،کما اینکه باید هر شی که به صورت جداگانه ظاهر می شود، واضح باشد و تمامی جزئیات آن دیده شود. مشکلات دید دوتایی در نتیجه تاری دید،خستگی چشم و گاهی اوقات دوبینی به وجود می آید که سبب سخت تر شدن کار ما در خواندن،هدایت فضایی،حفظ ارتباط چشمی با سایرین،ثبات توجه بینایی،و همچنین سخت تر شدن تکامل هماهنگی چشم و دست در فعالیت‌هایی چون نوشتن و استفاده از قیچی می شود.
 • برجسته بینی تصاویر یعنی توانایی مغز برای ترکیب کوچکترین جزئیات هر چشم در تصاویر. این مهارت بینایی برای درک عمق بسیار ضروری است. بدون برجسته بینی،جهان به شکل دوبعدی ظاهر می‌شود و انجام یکسری فعالیت ها مثل بالا رفتن از پله،تشخیص افراد و اشیا نزدیک،انجام دستور گرفتن توپی که به سمت او می‌آید و امثال اینها برای فرد مشکل می شود.
 • مهارت حرکات چشمی در پردازش دیداری: علاوه بر این که سبب تمرکز چشم ها در میدان بینایی می گردد،کنترل ماهیچه های مورد نیاز برای دقت در بینایی در فعالیت‌ها را فراهم می‌کند. مثال هایی از این قبیل شامل حرکات اشیا مثل حرکت توپ بیسبال در هوا یا دویدن دوستانتان در زمین بازی،تمرکز بر روی اشیا هنگامی که شما حرکت می کنید،مانند هنگامی که شما در حال دریبل کردن فردی در بسکتبال و جلو بردن توپ،حلقه بسکتبال را نظاره می کنید. به طور ساده هنگامی که خط های کتاب را به طور متوالی می خوانید و تمرکز خود را از یک نقطه به نقطه دیگر تغییر می دهید،مانند،هنگامی که معلم درس می دهد به او نگاه می کنید و سپس نکته ها را در تبلت یادداشت می کنید و دوباره به معلم می‌نگرید.
 • توجه و حافظه دیداری:کودکان به سرعت می آموزند که به مدت طولانی مدت به اشیا بنگرند و جزئیات کوچک آنها را تجزیه و تحلیل کنند و بدین سبب مغز اطلاعات بینایی را با افزایش تکامل و به ویژه تکامل زبانی،ذخیره می‌کند. بچه‌های کوچکتر تمام حیوانات کوچک مثل سگ و گربه را در یک گروه طبقه‌بندی می‌کنند.سپس آنها می آموزند که به دنبال ویژگیهای نواحی بدن آنها مانند داشتن گوش های نوک تیز،دماغ مثلثی و اندازه آن،تفاوت در انواع کرک و خز های پوشاننده بگردند و آنها قادرند که تفاوت های بین گربه های ماده، راکون ها، سگ ها پشمالو و انواع آن ها را تشخیص دهند. کودک نوپایی که با مداد شمعی رنگ «آبی»را آموخته است به زودی قادر خواهد بود هنگامی که دامنه بسیاری از رنگ هایی که در سطح آن رنگ هستند را می بیند،به نام،نامگذاری کند. در حالت ایده آل،توانایی توجه و تمرکز پایدار بینایی و حافظه شنیداری در هر سال افزایش می یابد.
 • مهارت های ادراک دیداری شامل تشخیص شکل از زمینه (پیدا کردن کتاب مورد علاقه در قفسه کتاب)،بندش یا اکمال بینایی(توانایی دسته بندی اشیا بدون دیدن تصاویری از آنها،مانند شناسایی یک قسمت از چرخ کامیونی که از جعبه اسباب بازی بیرون افتاده باشد.) و ثبات شی (توانایی درک اشیا در هر شرایطی که بستر،رنگ،اندازه،موقعیت و دیگر متغیرهای آن تغییر کند. عدد سه همیشه ۳ است حتی اگر کوچک،صورتی،پایین،بالا،یا طرز نوشتن آن عوض شده باشد.)

پردازش دیداری فضایی در اتاق تاریک

هنگامی که در خصوص مهارت پردازش دیداری فضایی مراجعین خود فکر می کنید،بایستی نسبت به موارد زیر آگاهی داشته باشید:

 • توانایی دیدن اشیا نزدیک و دور
 • شکایت از خستگی،سردرد،سرگیجه،و حالت تهوع.
 • کج شدن سر به یک طرف و یا بستن یک چشم هنگامی که دنبال چیزی می گردد و یا مطالعه می کند.
 • توانایی تمرکز برای دوره سنی که مراجعه در آن حضور دارد.
 • توانایی چشم پوشی از افراد و اشیا خارجی و حرکات پیرامون.
 • میزان کنار آمدن با نور آفتاب،تابش های خیره کننده،تاریکی،مهتابی،و نورهای زننده.
 • هماهنگی چشم و دست در فعالیتها مانند گرفتن توپ،پرتاب کردن،نخ و مهره کردن و برش با قیچی.
 • مهارت خواندن مطابق با سن.

بیشتر بدانیم

مرکز تخصصی تشخیص و درمان اوتیسم
 اوتیسم در کودکان چیست ؟
لکنت زبان در کودکان
فلج مغزی در کودکان
اختلال یادگیری در کودکان
یکپارچگی حسی چیست؟
دیستروفی عضلانی چیست؟
بیش فعالی در کودکان چیست؟
نقص توجه  در کودکان چیست؟
متخصص کاردرمانی در منزل
مرکز کاردرمانی کودکان
بهترین کلینیک کاردرمانی در تهران
متخصص گفتار درمانی در منزل
کلینیک گفتاردرمانی کودکان
بهترین مرکز گفتاردرمانی در تهران

بهترین مراکز توانبخشی

بهترین کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی در تهرانپارس

مرکز کاردرمانی و گفتاردرمانی در نیاوران

مرکز کاردرمانی سعادت آباد

بهترین مرکز کاردرمانی در ستارخان

کلینیک کاردرمانی در پاسداران

بهترین کلینیک کاردرمانی در شمال تهران

مرکز کاردرمانی در شرق تهران

بهترین کلینیک  کاردرمانی در پونک

بهترین مرکز کاردرمانی در ولنجک

بهترین کاردرمانی در فرمانیه

کلینیک کاردرمانی در شهرک غرب

مرکز کاردرمانی غرب تهران

کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی در شریعتی

بهترین کاردرمانی در مرزداران

مراکز توانبخشی در سیدخندان 

کاردرمانی در جنت آباد

بهترین مرکز کاردرمانی دهکده المپیک

بهترین گفتار درمانی و کاردرمانی اسلام شهر

کاردرمانی  و گفتار درمانی در تجریش

بهترین کاردرمانی و گفتاردرمانی در قلهک

کاردرمانی و گفتار درمانی خوب در تهرانسر

مرکز کاردرمانی و گفتار درمانی در ونک

کلینیک کاردرمانی و گفتار درمانی در نارمک

بهترین گفتار درمانی و کاردرمانی پیروزی

 گفتار درمانی سعادت آباد

بهترین مرکز گفتار درمانی ستارخان

گفتار درمانی ولنجک

گفتار درمانی پاسداران

بهترین مرکز گفتار درمانی در شرق تهران

گفتار درمانی غرب تهران

بهترین مرکز گفتار درمانی اتیسم در تهران

مراکز گفتار درمانی در مرزداران

توانبخشی نیاوران

کاردرمانی در جنوب تهران

گفتار درمانی در جنوب تهران

کاردرمانی و گفتار درمانی در انقلاب

مرکز گفتار درمانی و کاردرمانی در یوسف آباد

مرکز گفتار درمانی در قیطریه

کاردرمانی خوب در منظریه

بهترین کاردرمانی در ظفر

مرکز کاردرمانی تهران نو

کاردرمانی در افسریه

 

بهترین مراکز درمان توجه بینایی-توجه دیداری(اتاق تاریک) در شرق تهران

مرکز کاردرمانی درشرق تهرانبهترین کلینیک توانبخشی در تهران-بهترین کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی در تهرانپارس-کاردرمانی  در نیاوران-کلینیک کاردرمانی در پاسداران-کلینیک کاردرمانی در شمال تهران-بهترین کاردرمانی در شرق تهران-بهترین مرکز  کاردرمانی در پونک-بهترین کاردرمانی در فرمانیه- کاردرمانی و گفتاردرمانی در شریعتیمرکز گفتار درمانی در پاسدارانمرکز گفتار درمانی در تهرانپارسمرکز گفتاردرمانی در شرق تهرانکلینیک کاردرمانی شرق تهران -کاردرمانی در هنگام- کاردرمانی در رسالت- کاردرمانی در میدان سپاه- مرکز کاردرمانی شرق تهران-کاردرمانی در طالقانی- کاردرمانی در مشیریه- کاردرمانی در مسعودیه-کاردرمانی در نارمک- کاردرمانی در مجیدیه- کاردرمانی در سراج- کاردرمانی شرق تهران -کاردرمانی در فرجام- کاردرمانی در افسریه- کاردرمانی در پاسدار گمنام- کاردرمانی در پیروزی- بهترین مرکز کاردرمانی در شرق تهران -کاردرمانی در باقری-کاردرمانی در  سیزده آبان- کاردرمانی در آهنگ- کاردرمانی در پرستار- کاردرمانی در چهارصد دستگاه- کاردرمانی در خیابان کرمان- کاردرمانی شرق تهران -کاردرمانی در وحیدیه- کاردرمانی در شرق تهران -کاردرمانی در سرخه حصار-کاردرمانی در امامت- کاردرمانی در امام حسین- کاردرمانی در سید خندان- بهترین مراکز کاردرمانی شرق تهران کاردرمانی در دردشت-کاردرمانی در گلبرگ- کاردرمانی در خیابان اشراقی- کاردرمانی در زاهد گیلانی- کاردرمانی در صفا- کاردرمانی در مولوی- کاردرمانی درسبلان-کلینیک توانبخشی شرق تهران -کاردرمانی در هفت حوض- کاردرمانی در سعدی- کاردرمانی در خیابان تختی- کاردرمانی در سهره وردی- کاردرمانی در بهشتی-کاردرمانی در فردوسی- کاردرمانی در بهارستان- کاردرمانی در مطهری- کاردرمانی در مفتح- کاردرمانی خوب در شرق تهران – کاردرمانی در دروازه شمیران- کاردرمانی در تختی- کاردرمانی در کریمخان- کاردرمانی در هفت تیر- کاردرمانی در هرندی- کاردرمانی در قیام- کاردرمانی در بلوار پروین-کاردرمانی در اتحاد- کاردرمانی در خیابان ایران- کاردرمانی در هفده شهریور- کاردرمانی در نظام آباد -کاردرمانی در شهدا-بهترین مرکز کاردرمانی شرق تهران – کاردرمانی در نیرو هوایی- کاردرمانی در بلوار ابوذر-  کاردرمانی در میدان خراسان- کاردرمانی در مدائن- کاردرمانی درفدک- کاردرمانی در شمیران- کاردرمانی در تسلیحات-  کاردرمانی در نبرد- کاردرمانی در محلاتی -کاردرمانی در لواسان-کاردرمانی در فشم- کاردرمانی در حکیمیه – بهترین کلینیک توانبخشی در شرق تهران – کاردرمانی در شمیرانات- کاردرمانی در  بنی هاشم- کاردرمانی در علم و صنعت-کاردرمانی در  قنات کوثر- کاردرمانی در شهرک امید- کاردرمانی در شیان- کاردرمانی در لویزان- کاردرمانی در مهران- کاردرمانی در خاقانی- کاردرمانی در امجدیه- کاردرمانی در ارامنه- کاردرمانی در خیابان دبستان- کاردرمانی در عباس آباد- کاردرمانی در اندیشه- کاردرمانی در خیابان قصر- مرکز توانبخشی شرق تهران -کاردرمانی در کاج-  کاردرمانی در نامجو- کاردرمانی در شهید قندی- بهترین مرکز توانبخشی در شرق تهران – کاردرمانی در میدان فرخی یزدی- کاردرمانی در مسجد جامع- کاردرمانی در ساقدوش – مراکز کاردرمانی در شرق تهران -کاردرمانی شرق -کاردرمانی در شهید عراقی-بهترین کاردرمانی شرق تهران-کاردرمانی در هروی- کاردرمانی در قلهک-کاردرمانی در سه راه ضرابخانه-کاردرمانی در استاد حسن بنا-کاردرمانی در میدان نبوت- کاردرمانی در بلوار دلاوران-کاردرمانی در سمنگان-کاردرمانی در شهید ثانی-کاردرمانی در جانبازان شرقی-کاردرمانی در جانبازان غربی- کاردرمانی در مدائن- کاردرمانی در اتوبان رسالت- کاردرمانی در میدان هلال احمر-کاردرمانی در میدان الغدیر- کاردرمانی در نیروی دریایی-کاردرمانی در آیت الله مدنی- کاردرمانی در خیابان گرگان-کاردرمانی در سبلان جنوبی- کاردرمانی در سبلان شمالی- کاردرمانی در گلشن دوست-کاردرمانی در خیابان اردیبهشت-

بهترین مراکز درمان توجه دیداری-توجه دیداری(اتاق تاریک) در شمال تهران

کاردرمانی در پاسدارانکاردرمانی در شرق تهرانکاردرمانی در شمال تهرانکاردرمانی در سعادت آبادکاردرمانی در تهرانپارس  کاردرمانی در غرب تهرانکاردرمانی در شریعتیکاردرمانی در شهرک غربکاردرمانی در جنت آباد  کاردرمانی در فرمانیهکاردرمانی در نیاورانکاردرمانی در شمال تهرانمرکز گفتاردرمانی در شمال تهرانمرکز گفتار درمانی در نیاورانمرکز گفتاردرمانی در فرمانیهکاردرمانی در قیطریه- کاردرمانی در منظریه-کاردرمانی در آجودانیه- کاردرمانی در میرداماد- کاردرمانی در میدان محسنی- کاردرمانی در ظفر- کاردرمانی در خیابان نفت-کاردرمانی در اختیاریه- کاردرمانی در کامرانیه- کاردرمانی در خیابان دولت-کاردرمانی در  دیباجی- کاردرمانی در اقدسیه- کاردرمانی در کودکان در مینی سیتی- کاردرمانی در نوبنیاد- کاردرمانی در بلوار ارتش- کاردرمانی شمس آباد- کاردرمانی در شمال تهران -کاردرمانی در ازگل-کاردرمانی در قلهک- کاردرمانی در خیابان یاسر- کاردرمانی در جماران- کاردرمانی در تجریش-کاردرمانی در میدان قدس- کاردرمانی در خیابان الهیه- کاردرمانی در فرشته- کاردرمانی در جردن- کاردرمانی در دارآباد- کاردرمانی در سعدآباد-کاردرمانی در جمشیدیه- کاردرمانی در دربند- کاردرمانی در گلابدره- کاردرمانی در امام زاده قاسم- کاردرمانی در چیذر-کاردرمانی در دزاشیب- کاردرمانی در زعفرانیه- کاردرمانی در سوهانک- کاردرمانی در شهرک محلاتی-  کاردرمانی در شهرک نفت- کاردرمانی در کاشانک- کاردرمانی در محمودیه- کاردرمانی در خیابان دروس- کاردرمانی در ونک- کاردرمانی در آرژانتین- کاردرمانی در ساعی -کاردرمانی در امیرآباد-کاردرمانی در ایرانشهر- کاردرمانی در بهجت آباد- کاردرمانی در اندرزگو -کاردرمانی در زرگنده- کاردرمانی در باغ فردوس- کاردرمانی در آفریقا- کاردرمانی در خیابان باهنر- کاردرمانی در بلوار کاوه- کاردرمانی در اوین-کاردرمانی در بام تهران-کاردرمانی در پارک وی-کاردرمانی در نمایشگاه-کاردرمانی در فرحزاد-کاردرمانی در امام زاده داوود-کاردرمانی در کوهسار-کاردرمانی در شهرک کلاهدوز-کاردرمانی در خیابان کلاهدوز-کاردرمانی در شهرک شهید چمران-کاردرمانی در صاحبقرانیه- کاردرمانی در گل نبی-کاردرمانی در میدان نیاوران-کاردرمانی در چهار راه پاسداران- کاردرمانی در چالهرز- کاردرمانی در وفامنش-کاردرمانی در پناهی نیا-کاردرمانی در افشاری-کاردرمانی در حقانی- کاردرمانی در خیابان گیلان-کاردرمانی در خیابان یاسر- کاردرمانی در مقدس اردبیلی- کاردرمانی در ولیعصر-کاردرمانی در موحد دانش-کاردرمانی در صادقی قمی- کاردرمانی در خیابان دستگردی- کاردرمانی در رستم آباد- کاردرمانی در نارنجستان-کاردرمانی در  نیستان- کاردرمانی در نگارستان-کاردرمانی در بوستان-کاردرمانی در گلستان-کاردرمانی در پورابتهاج-کاردرمانی در دشتستان- کاردرمانی در قبا-کاردرمانی در گاندی -کاردرمانی در نلسون ماندلا -کاردرمانی در خیابان نفت -کاردرمانی در میدان مادر -کاردرمانی در شیخ بهایی- کاردرمانی در ملاصدرا- کاردرمانی در جهان کودک- کاردرمانی در

بهترین مراکز درمان توجه دیداری-توجه بینایی(اتاق تاریک) در غرب تهران 

کلینیک گفتاردرمانی در سعادت آبادمرکزگفتار درمانی در شهرک غربمرکز گفتار درمانی در ستارخانمرکز گفتاردرمانی در ولنجکمرکز گفتار درمانی در پونکمرکز گفتار درمانی در غرب تهرانگفتار درمانی مرزدارانبهترین مرکز گفتاردرمانی اتیسم در تهران-کاردرمانی در باغ فیض- کاردرمانی در شهرک اکباتان- کاردرمانی در شهر زیبا- کاردرمانی در گیشا- کاردرمانی در طرشت- کاردرمانی در حصارک- کاردرمانی در آزادی- کاردرمانی در شاهین شمالی – کاردرمانی در شاهین جنوبی – کاردرمانی در چهار باغ – کاردرمانی در بهنام – کاردرمانی در وحدت اسلامی – کاردرمانی در سازمان آب – کاردرمانی در کن- کاردرمانی در ورداورد- کاردرمانی در آریاشهر- کاردرمانی در صادقیه- کاردرمانی در شهرک آپادانا- کاردرمانی در غرب تهران- کاردرمانی در اشرفی اصفهانی- کاردرمانی در تهران ویلا- کاردرمانی در برق آلستوم- کاردرمانی در همایونشهر- کاردرمانی در ونک- کاردرمانی در آیت الله کاشانی- کاردرمانی در سازمان برنامه- مرکز کاردرمانی در غرب تهران- کاردرمانی در عدل- کاردرمانی در شهرک اندیشه- کاردرمانی در شهرک پرواز- کاردرمانی در شهرک کوهسار- کاردرمانی در شهرک نفت- کاردرمانی در شهرک ولفجر- مرکز توانبخشی در غرب تهران- کاردرمانی در بیمه- بهترین کاردرمانی در غرب تهران- کاردرمانی در کنکوری- کاردرمانی در آرژانتین- کاردرمانی در ساعی- کاردرمانی غرب تهران- کاردرمانی در امیر آباد- کاردرمانی در ایرانشهر- کاردرمانی در یوسف آباد- کاردرمانی در بهجت آباد- کاردرمانی در جمالزاده- کاردرمانی خوب در غرب تهران- کاردرمانی در خیابان شیراز- کاردرمانی در عباس آباد- کاردرمانی در فاطمی- کاردرمانی در قائم مقام- کاردرمانی در سنایی- کاردرمانی در غرب تهران- کاردرمانی در قزل قلعه – کاردرمانی در بلوار کشاورز غربی- کاردرمانی در بلوار کشاورز شرقی- کاردرمانی در کریمخان- کاردرمانی در هفت تیر – کاردرمانی در گاندی- کاردرمانی در میدان جهاد- بهترین مرکز کاردرمانی در غرب تهران- کاردرمانی در ولیعصر شمالی- کاردرمانی در ولیعصر جنوبی- کاردرمانی در هفت تیر- کاردرمانی در استاد معین –  کاردرمانی در خیابان دکتر هوشیار- کاردرمانی در منزل غرب تهران- کاردرمانی در شمشیری- کاردرمانی در دستغیب- کاردرمانی در فتح- کاردرمانی در مهرآباد جنوبی- کاردرمانی در مهر آباد شمالی- کاردرمانی در بریانک- بهترین مراکز کاردرمانی غرب تهران- کاردرمانی در سلسبیل- کاردرمانی در کارون- کاردرمانی در هاشمی- کاردرمانی در خیابان زنجان- کاردرمانی در خیابان آذربایجان- کاردرمانی در خیابان امام خمینی- کاردرمانی در جیحون- کاردرمانی در خوش- کاردرمانی در دامپزشکی- کاردرمانی در رودکی- کاردرمانی در قصرالدشت- کاردرمانی در مالک اشتر- کاردرمانی در نواب -کاردرمانی در کمیل-  کاردرمانی در انقلاب – کاردرمانی در شیخ هادی- کاردرمانی در امیریه- کاردرمانی در منیریه- کاردرمانی در اسکندری- کاردرمانی در دخانیات- کاردرمانی در جمهوری- کاردرمانی در میدان حر- کاردرمانی در میدان راه آهن- کاردرمانی در هلال احمر- کاردرمانی در پاستور- کاردرمانی در حسن آباد- کاردرمانی در گمرک- کاردرمانی در وحدت اسلامی- کاردرمانی در کارگر شمالی و کاردرمانی در کارگر جنوبی- کاردرمانی در بهارستان- کاردرمانی در فردوسی- کاردرمانی در پامنار-  کاردرمانی در دروازه شمیران- کاردرمانی در امین حضور- کاردرمانی در پانزده خرداد- کاردرمانی در سعدی- کاردرمانی در لاله زار- کاردرمانی در یاخچی آباد- کاردرمانی در جوادیه- کاردرمانی در نازی آباد- کاردرمانی در خزانه- کاردرمانی در شهرک راه آهن- کاردرمانی در شهرک گلستان- کاردرمانی در شهرک فرهنگیان- کاردرمانی در رجایی- کاردرمانی در علی آباد- کاردرمانی در سه راه آذری- کاردرمانی در امام زاده حسن- کاردرمانی در یافت آباد- کاردرمانی در جلیلی- کاردرمانی در زهتابی- کاردرمانی در زمزم- کاردرمانی در گلچین- کاردرمانی در باغ خزانه- کاردرمانی در میدان قزوین- کاردرمانی در میدان بهاران- کاردرمانی در صاحب الزمان- کاردرمانی در تولیدارو- کاردرمانی در شاد آباد- کاردرمانی در ولیعصر- کاردرمانی درخلیج فارس شمالی- کاردرمانی در خلیج فارس جنوبی- کاردرمانی در شهرک ولیعصر- کاردرمانی در شهرک صاحب الزمان- کاردرمانی در خانی آباد- کاردرمانی در اسفندیاری- کاردرمانی در بهمنیار- کاردرمانی در میدان بهمن- کاردرمانی در نعمت آباد- کاردرمانی در اسماعیل آباد- کاردرمانی در دولت خواه- کاردرمانی در شهید کاظمی- کاردرمانی در عبدل آباد- کاردرمانی در دولت آباد- کاردرمانی در جوانمرد- کاردرمانی در 13آبان- کاردرمانی در باشگاه نفت- کاردرمانی در تهرانسر مرکزی- کاردرمانی در شهرک دریا- کاردرمانی در شهرک آزادی- کاردرمانی در شهرک استقلال- کاردرمانی در شهرک دانشگاه- کاردرمانی در شهرک 22 بهمن- کاردرمانی در ویلاشهر- کاردرمانی در شهرک غزالی- کاردرمانی در شهرک شهرداری- کاردرمانی در شهرک دانشگاه شریف- کاردرمانی در زیبا دشت بالا- کاردرمانی در زیبا دشت پایین- کاردرمانی در گلستان شرقی- کاردرمانی در گلستان غربی- کاردرمانی در دژبان- کاردرمانی در شهید باقری- کاردرمانی در آزادشهر – کاردرمانی در پیکان شهر- کاردرمانی در دریاچه چیتگر- کاردرمانی در تهرانسر غربی- کاردرمانی در تهرانسر شرقی- کاردرمانی در اسلامشهر- کاردرمانی در اکباتان- کاردرمانی در شهران – کاردرمانی در بلوار فردوس شرق- کاردرمانی در بلوار فردوس غرب- کاردرمانی در دهکده المپیک – کاردرمانی در سیمون بولیوار – کاردرمانی در چیتگر شمالی- کاردرمانی در چیتگر جنوبی – کاردرمانی در اسلام شهر – کاردرمانی در شهر آرا-کاردرمانی در حقانی-  کاردرمانی در خیابان جی- کاردرمانی در بلوار سرو- کاردرمانی در خیابان پاکنژاد- کاردرمانی در میدان صنعت- کاردرمانی در بلوار دریا- کاردرمانی در بلوار شهرداری- کاردرمانی در میدان کتاب- کاردرمانی در ایران زمین- کاردرمانی در میدان کاج- کاردرمانی در بلوار 24 متری- کاردرمانی در صرافها- کاردرمانی در خیابان علامه- کاردرمانی در بلوار فرهنگ- کاردرمانی در بلوار فرحزادی- کاردرمانی در فرحزاد- کاردرمانی در بلوار مطهری- کاردرمانی در بلوار درختی- کاردرمانی در خیابان زرافشان- کاردرمانی در هرمزان- کاردرمانی در میدان توحید- کاردرمانی در نصرت- کاردرمانی در فرصت – کاردرمانی در انقلاب – کاردرمانی در ازادی -کاردرمانی در شادمان – کاردرمانی در بهبودی – کاردرمانی در حبیب الهی – کاردرمانی در دریان نو – کاردرمانی در دادمان – کاردرمانی در شهرک ژاندارمری – کاردرمانی در خیابان حسن سیف – کاردرمانی در شهرک بوعلی – کاردرمانی در ایوانک – کاردرمانی در بلوار حافظی – کاردرمانی در بلوار پیام – کاردرمانی در کوی فراز – کاردرمانی در شهرک قدس – کاردرمانی در قیصر امین پور – کاردرمانی در سئول – کاردرمانی در سیمای ایران –

 

5 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام بچه من نمی تونه دو تا نقطه رو با یک خط صاف به هم وصل کنه خیلی خط های کج و کوله میکشه ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
 • بچه من 2 سال و نیمشه توجه به شدت پایین و تماس چشمی برقرار نمیکرد ارزیابی صحیح آقای دکتر صابر و کلاسهاش الان دخترم با اقوام ارتباط خوبی برقرار می کنه متشکرم

  پاسخ
 • واقعا ممنونم آقای دکتر صابر از داشتن کادر درمانی مجرب که در اختیار ما گذاشتید خیلی با حوصله و صبور هستند

  پاسخ
 • سلام دختر من وقتی نقاشی میکشید به جزئیات اون دقت نمی کرد و نقاشی کاملی نمی کشید به تشخیص دکتر صابر نقص توجه داشت و الان با رفتن به کلاس اتاق تاریک خیلی دقتش بهتر شده ممنونم

  پاسخ
 • بچه من 8 ساله و موقع خوندن کتاب داستان همش خط رو گم می کرد دکتر صابر کمک خیلی زیادی به بچه من کرد تشکر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

error: Content is protected !!