ارگوتراپیست مهدی صابر

دکتر کودک بیقرار

آرام کردن کودک بیقرار|درمان نوزاد و کودک بیقرار|دکتر متخصص بیقراری کودکان

سر فصل مطالب

نخستین باری که گریه نوزاد و کودک خود را می شنوید، می تواند تجربه ای هیجان انگیز و شادی بخش برای شما باشد، چرا که این گریه نشانه سالم بودن فرزند شما خواهد بود. اما با گذشت زمان، گریه کردن نوزاد و ناآرامی او می تواند پدر و مادر را نگران کند. آرام کردن نوزاد عموما کار سختی است. اگر شما برای اولین بار است که پدر شدن یا مادر شدن را تجربه می کنید و نوزادتان بیقرار است، در ابتدا روش های آرام کردن نوزاد برای شما سخت خواهد بود. اما نباید نگران باشید به این دلیل که راه های بسیار زیادی برای آرام کردن نوزاد وجود دارد.برای آرام کردن ناله و گریه نوزاد و ساکت کردن او در ابتدا باید به دنبال دلیل گریه های نوزاد و کودک باشید. تعیین علت گریه نوزاد، مهم ترین معیار برای آرام کردن نوزاد می باشد. هنگامی که شما به عنوان پدر و مادر علت گریه ها و بیقراری های نوزاد و کودک خود را بدانید، سریع تر می توانید مشکل تان را حل کنید؛ اما متوجه شدن دلیل گریه نوزاد یا کودک، می تواند کمی سخت باشد. کلینیک کاردرمانی دکتر صابر تحت نظر بهترین دکتر کودک بیقرار با استفاده از روش های ماساژ درمانی کودکان به درمان نوزاد و کودک بیقرار پرداخته و به والدین تازه کار روش های آرام کردن نوزاد و کودک بیقرار را آموزش می دهد.

جهت تماس با کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی جناب آقای دکتر صابر (کلینیک توانبخشی پایا در پاسداران ، کلینیک توانبخشی غرب تهران در سعادت آباد) باشماره 09029123536 تماس حاصل فرمایید.

روش های آرام کردن کودک بیقرار

هنگام کار کردن ماشین لباسشویی شما با یک تیر دو نشان می­ زنید؛ چنانچه صدای شرشر آب لباسشویی کودک بیقرار شما را آرام نکند، نشاندن او روی صندلی مخصوصش و قرار دادن آن روی دستگاه در حال خشک کردن لباس ­ها این کار را خواهد کرد و البته یکی از کار های روزانه شما نیز انجام خواهد شد. مراجعه به متخصص ماساژ درمانی و معاینه و ماساژ، بعضی از کودکان به ویژه آن هایی که تولد دشواری داشته ­اند را آرام تر می ­کند و موجب اشک ریختن کمتر آن ها می­ شود. از این که کودک بیقرار خود را به دست فرد دیگری بسپارید، نترسید. کودک تان خستگی و استیصال شما را درک خواهد کرد؛ یک فرد تازه نفس ممکن است مشکل را حل کند. در صورتی که به شخص دیگری دسترسی ندارید و به آخر خط رسیده ­اید، کودک بیقرار خود را در جای امنی قرار دهید و به مدت کوتاهی استراحت کنید. هوای تازه ­ای تنفس کنید، از منزل بیرون بروید و کمی ورزش کنید. قدری قدم بزنید یا در حالی که کودک را در سبد مخصوص جلوی دوچرخه قرار داده ­اید، دوچرخه سواری کنید. حرکت ممکن است موجب آرامش نوزاد و کودک بیقرار و ورزش موجب آرامش خود شما شود. در صورت مساعد نبودن هوا در خانه بمانید و در حالی که کودک را در آغوش دارید با او جست و خیز کنید. (می­ تواند با نوای موسیقی باشد)

روش های دیگر آرام کردن کودک بیقرار

بهترین دکتر کودک ناآرام می گوید: کودک بیقرار تان را از جایش برداشته ­اید به او غذا داده ­اید، آروغش را زده است، پوشکش را تعویض کرده ­اید، او را در پتوی مناسبی پیچیده­ اید، دوباره پتو را از دور او باز کرده ­اید ولی هنوز هم گریه می­ کند. دلیلش برای شما نیست و حتی خود کودک نیز ممکن است دلیلش را فراموش کرده باشد، تنها چیزی که در این حالت می ­خواهید، ساکت شدن اوست. حالا وقت آن است که این آرام بخش ­های چند منظوره را آزمایش کنید. آمادگی شاید بد نباشد؛ آرام کننده های زیر را به وسایل کودک بیقرار خود اضافه کنید:

  • اسلینگ: دارای اندازه ­های مختلف بر اساس قد شماست. انتخاب اندازه مناسب، موجب حمل راحت­ تر کودک بیقرار خواهد بود. بد نیست دو عدد داشته باشید؛ یکی به اندازۀ مامان و یکی به اندازه بابا
  • کوله جلویی: کودک بیقرار تان را در آغوش شما نگه می­ دارد و گرما و نیز ضربان قلب شما ممکن است موجب آرامش او شود.
  • آکواریوم: صدای فیلتر آکواریوم، نوزاد و کودک بیقرار را آرام می­ سازد و ماهی­ ها توجه او را جلب می ­کنند.
  • تاب: حرکت یک تاب کودک می­ تواند آرامش بخش باشد. این نوع تاب را مدت زیادی مورد استفاده قرار نمی­ دهید بنابراین شاید امانت گرفتن آن از یک دوست، فکر بدی نباشد.
  • صندلی تاشو کودک: صندلی پایه بلند با پوشش پارچه ­ای که می­ توانید با پا آن را بالا و پایین ببرید.
  • موسیقی: انواع مختلف آن را امتحان کنید از کلاسیک تا پاپ، بالاخره یکی از آن ها مؤثر خواهد بود.

هشدار: کودک بیقرار تان را به شدت تکان ندهید؛ زیرا گریه او را متوقف می ­کند و ممکن است موجب فلج دائمی، حمله صرع، نابینایی سایر صدمات مغزی یا حتی مرگ شود. به علت بزرگی سر و ضعف ماهیچه ­های گردن، تکان تکان دادن کودک ممکن است موجب حرکت مغز در جمجمه و در نتیجه پارگی رگ­ های خونی شود. اگر خیلی هیجان زده و عصبانی هستید، کودک را در محل امنی قرار دهید و از او دور شوید.

قنداق، یکی از روش های آرام سازی کودک بیقرار

در چند هفته اول تولد، بعضی نوزاد ها اگر جمع و جور در پارچه ­ای پیچیده ­شوند، احساس امنیت بیشتری دارند و کمتر بدقلقی می­ کنند. قنداق کردن دست ­ها و پا های نوزاد بیقرار را که ممکن است حرکات آن­ ها او را از جا یا از خواب بپراند، مهار می ­کند و گرمای پتو او را آرام می ­سازد. (بعضی کودکان این کار را دوست ندارند و به سرعت عقیده شان را ابراز می ­کنند).

1.یک پتوی تقریباً مربع نوزاد را پهن کنید و گوشه بالای آن را به طرف پایین تا بزنید.

2.نوزاد را به پشت روی پتو قرار دهید به طوری که گردن کمی بالاتر از محل تاخوردگی پتو قرار گیرد. یک دست او را کنارش قرار دهید و پتو را روی بدن و زیر پشتش تا بزنید.

3.گوشۀ پایینی پتو را به طرف بالا تا بزنید و لبه اضافی آن را که ممکن است روی صورت نوزاد را بپوشاند به طرف پایین تا بزنید.

4. دست دیگر را پایین بیاورید و گوشه ­ی دیگر پتو را روی بدن نوزاد قرار دهید و اضافی آن را زیر بدنش بگذارید.

درمان نوزاد و آرام کردن کودک بیقرار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

error: Content is protected !!