ارگوتراپیست مهدی صابر

دکتر کودک بی قرار

دکتر کودک بی قرار|درمان نوزاد و کودک بی قرار|متخصص بی قراری کودکان

سر فصل مطالب

اگر شما نخستین بار است که پدر و مادر شدن را تجربه می کنید و نوزاد و کودک بی قرار دارید، شیوه های آرام کردن نوزاد برایتان سخت خواهد شد اما خوشبختانه شیوه های زیادی برای آرام کردن نوزاد وجود دارد. به منظور آرام کردن نوزاد و کودک بی قرار خود باید ابتدا متوجه شوید علت گریه او چیست تا بتوانید راه هایی برای آرام کردن نوزاد و کودک بی قرار خود پیدا کنید. البته فهمیدن این که چرا نوزاد و کودک بی قرار است، کمی دشوار است. اگر نوزاد و یا کودک شما بیش از حد بی قرار بوده و گریه می کند و با هیچ شیوه ای نمی توانید او را آرام کنید، بهتر است با یک دکتر کودک بی قرار یا متخصص مشورت کنید و علائم نوزاد و کودک بی قرار خود را شرح دهید تا راه حل هایی به شما بدهند. کلینیک کاردرمانی  غرب و شرق تهران تحت نظر دکتر مهدی صابر، بهترین متخصص بی قراری کودکان، با انجام روش های بازی درمانی، کاردرمانی حسی، رفتاردرمانی، ماساژ درمانی و… به درمان نوزاد و کودک بی قرار کمک می کند. مشاوره والدین و آموزش تکنیک های ریلکسیشن به والدین از خدمات ارائه شده توسط متخصصین این مرکز می باشد.

جهت تماس با کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی جناب آقای دکتر صابر (کلینیک توانبخشی پایا در پاسداران ، کلینیک توانبخشی غرب تهران در سعادت آباد) باشماره 09029123536 تماس حاصل فرمایید.

روش های آرام کردن نوزاد و کودک بی قرار

-بسیاری از چیز هایی که موجب به خواب رفتن کودک تان می­ شود، می ­تواند موجب آرامش او نیز بشود. برای سرگرمی این کودکان غرغر و هواکش حمام را به کار بیندازید، رادیو با پارازیت ­هایش را روشن کنید یا جارو برقی و ماشین لباسشویی و ظرفشویی را به کار بیندازید.

-هنگام کار کردن ماشین لباسشویی شما با یک تیر دو نشان می­ زنید؛ چنان چه شرشر آب لباسشویی او را آرام نکند، نشاندن او روی صندلی مخصوصش و قرار دادن آن روی دستگاه در حال خشک کردن لباس ­ها این کار را خواهد کرد و البته یکی از کار های روزانه شما نیز انجام خواهد شد.

هشدار: مراجعه به متخصص ماساژ درمانی (کایروپراتیک) و معاینه و ماساژ، بعضی از کودکان به ویژه آن­ هایی که تولد دشواری داشته ­اند را آرام تر می­ کند و موجب اشک ریختن کمتر آن ­ها می ­شود.

-از این که کودک را به دست فرد دیگری بسپارید، نترسید. کودک تان خستگی و استیصال شما را درک خواهد کرد؛ یک فرد تازه نفس ممکن است مشکل را حل کند در صورتی که به شخص دیگری دسترسی ندارید و به آخر خط رسیده ­اید کودک را در جای امنی قرار دهید و به مدت کوتاهی استراحت کنید.

-هوای تازه ­ای تنفس کنید از منزل بیرون بروید و کمی ورزش کنید. قدری قدم بزنید یا در حالی که کودک را در سبد مخصوص جلوی دوچرخه قرار داده ­اید، دوچرخه سواری کنید. حرکت ممکن است موجب آرامش کودک و ورزش موجب آرامش خود شما شود. در صورت مساعد نبودن هوا در خانه بمانید و در حالی که کودک را در آغوش دارید، با او جست و خیز کنید (می­ تواند با نوای موسیقی باشد).

دیگر روش های ارام کردن بی قراری کودکان

کودک تان را از جایش برداشته ­اید، به او غذا داده ­اید، آروغش را زده است، پوشکش را تعویض کرده ­اید، او را در پتوی مناسبی پیچیده ­اید، دوباره پتو را از دور او باز کرده ­اید ولی هنوز هم گریه می­ کند، دلیلش برای شما نیست و حتی خود کودک نیز ممکن است دلیلش را فراموش کرده باشد. تنها چیزی که در این حالت می­ خواهید ساکت شدن اوست. حالا وقت آن است که این آرام بخش­ های چند منظوره را آزمایش کنید.

شاید بد نباشد آرام کننده­ های زیر را به وسایل کودک تان اضافه کنید:

  • اسلینگ: دارای اندازه­ های مختلف بر اساس قد شماست. انتخاب اندازه مناسب موجب حمل راحت­ تر کودک خواهد بود. بد نیست دو عدد داشته باشید؛ یکی به اندازه مامان و یکی به اندازه بابا.
  • کوله جلویی: کودک را در آغوش شما نگه می­ دارد و گرما و نیز ضربان قلب شما ممکن است موجب آرامش او شود.
  • آکواریوم: صدای فیلتر آکواریوم، کودک را آرام می ­سازد و ماهی ­ها توجه او را جلب می ­کنند.
  • تاب: حرکت یک تاب کودک می­ تواند آرامش بخش باشد. این نوع تاب را مدت زیادی مورد استفاده قرار نمی ­دهید، بنابراین شاید امانت گرفتن آن از یک دوست فکر بدی نباشد.
  • صندلی تاشو کودک: صندلی پایه بلند با پوشش پارچه ­ای که می ­توانید با پا آن را بالا و پایین ببرید.
  • موسیقی: انواع مختلف آن را امتحان کنید، از کلاسیک تا پاپ، بالاخره یکی از آن­ ها مؤثر خواهد بود.

هشدار: کودکتان را به شدت تکان ندهید، زیرا گریه او را متوقف نمی­ کند و ممکن است موجب فلج دائمی، حمله صرع، نابینایی، سایر صدمات مغزی یا حتی مرگ شود. به علت بزرگی سر و ضعف ماهیچه­ های گردن، تکان تکان دادن کودک ممکن است موجب حرکت مغز در جمجمه و در نتیجه پارگی رگ­ های خونی شود. اگر خیلی هیجان زده و عصبانی هستید، کودک را در محل امنی قرار دهید و از او دور شوید.

قنداق کردن چیست؟

در چند هفته اول تولد بعضی نوزاد ها اگر جمع و جور در پارچه­ ای پیچیده شوند، احساس امنیت بیشتری دارند و کمتر بدقلقی می­ کنند. قنداق کردن، دست­ ها و پا های نوزاد را که ممکن است حرکات آن­ ها او را از جا یا از خواب بپراند، مهار می­ کند و گرمای پتو او را آرام می­ سازد (بعضی کودکان این کار را دوست ندارند و به سرعت عقیده­ شان را ابراز می ­کنند). اگر نوزاد شما قنداق شدن را دوست دارد این کار را انجام دهید:

1.یک پتوی تقریباً مربع نوزاد را پهن کنید و گوشه بالای آن را به طرف پایین تا بزنید.

  1. نوزاد را به پشت روی پتو قرار دهید به طوری که گردن کمی بالاتر از محل تاخوردگی پتو قرار گیرد. یک دست او را کنارش قرار دهید و پتو را روی بدن و زیر پشتش تا بزنید.
  2. گوشه پایینی پتو را به طرف بالا تا بزنید و لبه اضافی آن را که ممکن است روی صورت نوزاد را بپوشاند به طرف پایین تا بزنید.

4. دست دیگر را پایین بیاورید و گوشه دیگر پتو را روی بدن نوزاد قرار دهید و اضافی آن را زیر بدنش بگذارید.

درمان نوزاد و کودک بی قرار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.