ارگوتراپیست مهدی صابر

دکتر کودک بدقلق و ناآرام

دکتر کودک بدقلق و ناآرام| با کودکان و نوزادان بدقلق و ناآرام چه کنیم؟| رفتاردرمانی کودکان

سر فصل مطالب

کودک تان هنگام تولد معمولاً با گریه به دنیا خوش آمد می‌ گوید. احتمالاً از شنیدن اولین گریه او خوشحال می‌ شوید و احتمالاً آخرین باری است که چنین حالتی به شما دست می‌ دهد. طی سال‌ های آینده تلاش بسیار زیادی می‌ کنید تا او گریه‌ اش را قطع کند. تمام نوزادان به طور متوسط ۱ تا ۲ ساعت در روز گریه می‌ کنند. بعضی نوزادان بیشتر – بسیار بیشتر – و بعضی کمتر گریه می‌ کنند. چند روز اول بعد از تولد نوزادتان احتمالاً تمام شبانه روز را خواهد خوابید و به ندرت گریه خواهد کرد. البته هنوز زود است که به این خاطر به خودتان تبریک بگویید. گریه نوزاد اغلب چند هفته بعد از تولد شروع و در شش هفتگی به اوج می‌رسد. اغلب ما در جمع خانواده یا دوستان خود با کودکان و نوزادان بدقلق و ناآرام برخورد داشته ایم. حالت شایع این کودکان گریه کردن، بی قراری، جیغ زدن، تکان دادن دست و پاها و… است که در ابتدا شدید تر بوده و سپس کمتر می شود. با بزرگتر شدن کودک ،کنترل احساسات به کودک اجازه می دهد تا راه حل های پیشگیری از رفتار های پرخاشگرانه را جایگزین کند. رفتاردرمانی کودکان به آن ها کمک می کند تا بدقلقی و ناآرامی را کنار گذاشته و آرام تر شوند. دکتر مهدی صابر، بهترین دکتر کودک بدقلق و ناآرام، با انجام تکنیک های آرام سازی، ریلکسیشن، ماساژ درمانی و رفتاردرمانی کودکان به درمان مشکلات ناآرامی کودکان و نوزادان کمک می کند. متخصصین رفتاردرمانی مرکز با ارائه تکنیک های مختلف و مشاوره والدین شما را در بهبود مشکلات رفتاری و بدقلقی کودکان کمک می نمایند.

جهت تماس با کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی جناب آقای دکتر صابر (کلینیک توانبخشی پایا در پاسداران ، کلینیک توانبخشی غرب تهران در سعادت آباد) باشماره 09029123536 تماس حاصل فرمایید.

معنای گریه نوزاد

کودکی که گریه می‌ کند در تلاش است تا چیزی به شما بگوید. ممکن است بخواهد گرسنگی یا پرخوری و شکم دردش را به شما اطلاع دهد و ممکن است بخواهد بگوید و پوشکش خیس و از این بابت ناراحت است، یا برعکس، او آن پوشک مرطوب و گرم را دوست می‌ داشت و حالا که آن را تعویض کرده‌ اند، سردش شده است و عصبانی است! ممکن است خسته باشد و دوست دارد با تکان تکان دادن او را بخوابانید با حوصله‌ اش سر رفته است و انتظار دارد با چیزی او را سرگرم کنید. شاید هم می‌ خواهد بگوید از اینکه نمی‌ تواند روی فرش بخزد و به همه چیز دست بزند عصبانی است که البته در این صورت او تمام شش هفت ماه آینده را به گریه می‌ گذراند (اما احتمالاً خزیدن را زودتر شروع خواهد کرد). هنگامی که برای اولین بار نوزادتان را در آغوش می‌ گیرید، تصوری از هیچ یک از این موارد ندارید.

روش های آرام کردن کودک بدقلق و ناآرام

گریه کودک موجب افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون و عرق کردن کف دست‌ های مادر و پدر می‌ شود. همچنین دمای پستان‌ های مادر شیرده بالا می‌ رود. شنیدن صدای گریه نوزاد ممکن است موجب ترشح شیر شود. وظیفه شما، درک زبان گریه نوزاد تان است، زیرا گریه نوعی زبان است. با درک هرچه زودتر این زبان، فرصت بیشتری برای گوش دادن به قان و غون او دارید و زمان کمتری را به شنیدن جیغ و فریاد او خواهید گذراند. در این مرحله، آنچه نباید انجام دهید آموزش صبر و حوصله به کودک تان است. در حقیقت، هرچه زودتر نسبت به گریه‌ های او واکنش نشان دهید، بهتر است؛ زیرا آرام کردن کودک در ابتدای شروع گریه آسان‌ تر از آرام کردن او در مرحله هیستریک و عصبانیت و ناراحتی شدید است.

بدقلقی کودکان و نوزادان به چه علت است؟

اگرچه هیچ کس تاکنون فرهنگ لغتی برای ترجمه گریه کودک تهیه نکرده است، اما ریتم و زیر و بم گریه نوزاد تان می‌ تواند کلید جستجو برای یافتن مشکل باشد. گریه زوزه مانند و به نوعی آهنگین، که ممکن است غیر عادی و گاهی همراه با مالش چشم‌ ها و گونه‌ ها باشد به علت خسته شدن از گریه است. درد شدید ناگهانی. جیغ و به دنبال آن یک سکوت طولانی و سپس یک جیغ دیگر، این نوع گریه و جیغ ممکن است به علت نفخ شکم، گیر کردن پای کودک در فاصله نرده‌ های تخت یا فرو رفتن سنجاق پوشک در بدنش باشد.

انواع گریه کودکان و نوزادان

گرسنگی: گریه‌ های کوتاه و موزون و ریتم‌ دار که ناامیدانه به نظر می‌ رسند.

اجابت مزاج: بیشتر با یک گریه یا خرناس شروع می‌ شود و اغلب حین غذا خوردن صورت می‌ گیرد.

احساس گرمای زیاد: بیماری یا تب داشتن، گریه ناله مانند.

عصبانیت یا استیصال: کودک ممکن است هنگام خارج کردن پستانک از دهانش، باز کردن پوشکش یا بدون هیچ دلیل موجهی فریاد های گوش خراشی سر دهد.

ملالت و بی‌حوصلگی: از غر شروع و به ضجه و زاری ختم می‌ شود. از جا برداشتن کودک بی‌ حوصله موجب قطع فوری گریه‌ اش می‌ شود.

 با کودکان و نوزادان بدقلق و ناآرام چه کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.