ارگوتراپیست مهدی صابر

تست هوش دیداری حرکتی

تست هوش دیداری حرکتی|آزمون بندر- گشتالت کودکان| مرکز تست هوش دکتر صابر

سر فصل مطالب

آزمون بندر- گشتالت، توسط لورتا بندر در سال 1938 برای ارزیابی سطح بالیدگی ادراکی- حرکتی کودکان طرح ریزی شد. تست هوش دیداری حرکتی، مرکب است از 9 طرح جداگانه که هر یک در یک زمینه سفید روی کارتی جداگانه چاپ شده است. این طرح ها از طرح های مورد استفاده در روان شناسی گشتالت اقتباس شده است. آزمون هوش دیداری حرکتی برای سن 5 تا 11 سال کاربرد دارد. مرکز تست هوش دکتر صابر در زمینه انجام انواع تست هوش و تفسیر دقیق آن برای کودکان فعالیت می نماید. تشخیص اختلالات کودکان و نقاط ضعف آنان موجب بهبود روند درمان در کودکان می گردد.

جهت تماس با کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی جناب آقای دکتر صابر (کلینیک توانبخشی پایا در پاسداران ، کلینیک توانبخشی غرب تهران در سعادت آباد) باشماره 09029123536 تماس حاصل فرمایید.

کاربرد آزمون بندر گشتالت

تست هوش بندر، علاوه بر کاربرد اصلی خود یعنی تشخیص آسیب مغزی، کاربردهای مهم دیگری هم دارد. در مورد جامعه کودکان، برای سنجش آمادگی کودکان برای ورود به دبستان، پیش بینی پیشرفت تحصیلی، تشخیص کودکان دچار اختلال خواندن و ناتوانی یادگیری، ارزشیابی مشکلات هیجانی، مطالعه نارسایی­های رشدی و همچنین به عنوان یک آزمون هوشی غیرکلامی به کار بسته شده است. در مورد نوجوانان و بزرگسالان، آزمون بندر برای تشخیص آسیب مغزی و به عنوان یک آزمون فرافکن برای سنجش ویژگی­های شخصیتی مفید شناخته شده است.

 

روش اجرای آزمون هوش دیداری حرکتی

آزمایش کننده، یک برگ کاغذ A4 بی خط، یک مداد و یک مداد پاک کن در اختیار آزمودنی می­گذارد. سپس کارت ها را یکی پس از دیگری روی میز مقابل آزمودنی قرار می­دهد و از او روی آن­ها بکشد. برای این کار آزمون گر می­گوید: « می­خواهم که شما از روی این شکل­ها به هر خوبی که می­توانید بکشید. آن را هر طور که برایتان بهتر است انجام دهید. این یک امتحان نقاشی نیست، اما سعی کن شکل­ها را طوری بکشی که کاملا شبیه تصویر روی کارت شود»

آزمون گر، در جریان اجرای آزمون هیچ گونه راهنمایی یا اظهار نظر نمی­کند و در برابر سوال­های آزمودنی نباید به او پاسخ مشخص و راهنمایی کننده­ای بدهد. پرسش زیاد آزمودنی احتمالا ممکن است نشانگر گرایش وی به کمال گرایی، نیاز به جلب توجه و یا وسواس باشد. آزمودنی مجاز به چرخاندن کارت­ها نیست و در صورت انجام این کار، آزمایش کننده باید آن را به حالت مستقیم برگرداند و به او تذکر دهد. گرچه در ابتدا یک برگ کاغذ به ازمودنی داده می­شود، اما او می­تواند از هر چند برگی که لازم دارد استفاده کند. در این آزمون محدودیت زمانی وجود ندارد، اما زمان صرف شده برای تمام کردن کارت­ها را باید یادداشت کرد؛ زیرا ارزش تشخیصی مهمی دارد و هنگام اجرای آزمون، رفتارهایی مانند خستگی، بی توجهی، شتاب زدگی، نکته سنجی زیاد، اظهار نارضایتی ،ضعف یا هماهنگی حرکتی، چرخش تصاویر، اشکال در دیدن تصاویر و سایر رفتارهای مهم باید ثبت شوند و هنگام تغییر مورد توجه قرار گیرند.

بعضی از متخصصین بالینی، یک مرحله یادآوری نیز در این آزمون گنجانیده اند. پس از مرحله اول که فرد طرح ها را از روی کارت­ها می­کشد، از آزمودنی می­خواهند که در فاصله 45 تا 60 ثانیه هر تعداد از طرح ها را که می تواند، از حفظ بکشد. این مرحله، حافظه دیداری آزمودنی را ارزیابی می­کند.

روش­های دیگری نیز وجود دارد که بر امکان فرافکنی آزمون بندر تاکید دارد و می­تواند اطلاعاتی درباره سازگاری هیجانی شخص فراهم کند. این روش­ها عبارتند از:

  • از شخص خواسته می­شود طرح ها را به هر شکلی که دوست دارد بکشد؛ تغییر دادن آن­ها، ترکیب آن­ها یا بسط و توسعه طرح­ها به دلخواه.
  • ارائه کارت­ها به شخص و پرسیدن اینکه این شکل­ها او را به یاد چه چیزی می اندازد.

روش نمره گذاری برای سنجش رشدی

در اینجا برای سنجش رشدی کودک از نظر توانایی­های دیداری- حرکتی به روش دکتر کوپیتز اشاره می­کنیم: در این روش بر حسب اشتباه های آزمودنی در ترمیم طرح­ها در برابر هر اشتباه، یک نمره داده می­شود. تعداد اشتباه هایی که به آن­ها نمره داده می­شود، 30 مورد است. بنابراین دامنه تغییر نمره آزمودنی­ها بین 0 تا 30 خواهد بود. باید دانست فقط به اشتباه­های کاملا مشخص و قطعی نمره داده می­شود. در مواردی که نسبت به وجود اشتباه تردید وجود داشته باشد نمره داده نیم شود.

روش تفسیر آزمون بندر گشتالت

پس از آن که هر یک از تصاویر بر اساس ملاک­های مذکور نمره گذاری شد، مجموع نمره ­های وی به عنوان نمره خام بهره هوش محاسبه می شود. سپس با استفاده از ” جدول هنجار آزمون رشدی بندر” در ستون میانگین نمره­ها نزدیک ترین نمره به نمره خام آزمودنی مشخص می­شود. آن گاه از روی همان جدول  سن مربوط به این میانگین تعیین می­شود. این سن معادل سن رشدی کودک است. سپس سن رشدی و سن تقویمی آزمودنی مقایسه می­شود. چنانچه این دو سن با یکدیگر مساوی بوده یا اختلاف کم تر از یک سال داشته باشند، آزمودنی از نظر رشد دیداری- حرکتی بهنجار یا نزدیک بهنجار است. چنانچه سن رشدی نزدیک به دو سال و یا بیش تر از دو سال از سن تقویمی کم تر باشد، احتمالا از نظر رشد دیداری- حرکتی تاخیر دارد. چنین کودکی ممکن است از نظر یادگیری مطالب درسی با اشکال مواجه باشد. اگر سن رشدی آزمودنی به طور قابل ملاحظه مثلا 2 سال و یا بیش تر، از سن تقویمی وی بالاتر باشد، از نظر رشدی پیشرفته است. چنین کودکی ممکن است در یادگیری مطالب درسی پیشرفت قابل توجهی از خود نشان دهد.

آزمون دیداری حرکتی بندر گشتالت

شاخص­های هیجانی آزمون بندر گشتالت

کوپیتز در سال 1975 برای تشخیص اختلال­های هیجانی، 12 شاخص را تدوین کرده است. پژوهش نشان داده است که 50 درصد کودکانی که در ترسیم آنان سه شاخص هیجانی وجود داشته، دارای نوعی اختلال عاطفی بوده اند و 80 درصد کودکانی که چهار شاخص و یا بیش­تر داشته­اند دارای اختلال هیجانی جدی بوده اند. با وجود این، در تفسیر و نتیجه گیری شاخص­های هیجانی در مورد کودکان باید جانب احتیاط رعایت شود.

1) اغتشاش در نظم: کودک، تصاویر را به صورت نامنظم و پراکنده در جاهای مختلف کاغذ رسم می­کند، بی آنکه ترتیب و نظم منطقی را رعایت کند. این شاخص نشانگر ضعف برنامه ریزی، اشکال در سازماندهی اطلاعات، اغتشاش ذهنی احتمالی و برون ریزی است. این شاخص در مورد کودکان 7-5 ساله امری عادی است، اما در مورد کودکان 8 سال به بالا نشانه احتمالی ناتوانایی یادگیری و اغتشاش ذهنی است.

2) اندازه بزرگ تصاویر: این شاخص در مورد تصاویری صدق می­کند که اندازه آن­ها دست کم دو برابر اندازه طرح اصلی باشد. اندازه بزرگ، نشانگر برون ریزی است…..

3) قاب کردن طرح­ها: منظور این است که کودک پس از ترسیم طرح، دور آن یک قاب یا کادر می­کشد. این شاخص نشانگر گرایش­های تکانش گری همراه با ضعف کنترل درونی است. چنین کودکی تحریک پذیر بوده و برای کنترل رفتار خود به محدودیت­های بیرونی نیاز دارد.

4) بسط و توسعه : منظور آن است که کودک برای رسم تصاویر از دو برگ کاغذ و یا بیش تر استفاده می­کند. این شاخص نشانگر رفتارهای تکانشی و برون ریزی است. این کودکان احتمالا از نظر هیجانی تحریک پذیرند. این امر در کودکان کند ذهن دارای اختلال هیجانی، بیش تر دیده می­شود.

5) ترسیم مجدد (بدون اصلاح تصویر قبلی): کودک تصویر را بدون کامل کردن و یا حتی پس از کامل کردن آن ها رها کرده و دوباره آن را می­کشد. این شاخص در صورتی صادق است که ترسیم مجدد، لااقل درباره دو تصویر مشاهده شود. این شاخص بیانگر تکانش گری، اضطراب و تحریک پذیری هیجانی است. همچنین نشانگر آگاهی آزمودنی از نادرست بودن طرح اولیه است، اما به دلیل فقدان کنترل درونی کافی، طرح اولیه را نیمه کاره و بدون اصلاح رها کرده، به کشیدن مجدد آن می پردازد.

6) خطوط نازک: آزمودنی، خطوط طرح­ها را به اندازه­ای کم رنگ و نازک می­کشد که به سختی قابل تشخیص است. این شاخص احتمالا نشان دهنده ترس، کم رویی و گوشه گیری است.

7) کارهای اضافی بدون دقت: در بعضی از تصاویر یا در بخشی از آن­ها خطوط ضخیم، تکراری، دوباره کاری شده و با شتاب کشیده می­شود. این شاخص نشان دهنده تکانش گری، پرخاشگری، خصومت و برون ریزی است. با وجود این، دوباره کاری دقیق و پاک کردن ها همچنین ممکن است بیانگر هوش و پیشرفت سطح بالا باشد.

8) اندازه کوچک: منظور آن است که اندازه برخی از تصاویر، نصف تصاویری باشد که به وی ارائه شده است. این شاخص نشانگر اضطراب، گوشه گیری، ترسو بودن و کاهش خود انگیختگی است.

9) خطوط موج دار: این خطوط ناشی از لرزش دست یا ناهماهنگی حرکتی است. این شاخص نشانگر احتمالی اضطراب، ضعف هماهنگی حرکتی و بی ثباتی هیجانی است.

10) خط تیره به جای دایره: این شاخص در صورتی صدق می­کند که حداقل نیمی از دایره­های تصویر شماره 2 به صورت خطوط تیره که طول هر یک 5/1 میلی متر یا بیش تر است رسم شده باشد. این شاخص نشانگر تکانش گری، شتاب زدگی و پرخاشگری بوده و نشان می­دهد که اشتغال ذهنی آزمودنی به اندازه ای درباره مشکلات شخصی خود زیاد است که ممکن است از انجام تکالیف خود سرباز زند.

11) افزایش تدریجی اندازه­ها: آزمودنی تصاویر 1، 2، 3 را به تدریج افزایش می­دهد به طوری که اندازه شکل شماره 3 دست کم سه برابر شکل شماره 1 کشیده می شود. این شاخص نشانگر ناتوانی در برابر تحمل ناکامی، انفجار (از کوره در رفتن) احتمالی و گرایش به رفتارهای برون ریزی است.

12) طرح های اضافی و خود ساخته: کودک علاوه بر تصاویر آزمون، تصاویر دیگری می­کشد و یا تصاویر اصلی را تغییر داده و ترکیب­های تازه­ای به آن­ها می ­افزاید. این شاخص نشانگر ترس­های شدید، اضطراب و اشتغال ذهنی با افکار درونی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

error: Content is protected !!