ارگوتراپیست مهدی صابر

اوتیسم و کاردرمانی بد غذایی

اوتیسم و کاردرمانی بد غذایی|مرکز اوتیسم تهران|کاردرمانی اوتیسم

سر فصل مطالب

کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم با تعداد زیادی از چالش ها در زندگی روزمره مواجه هستند که یکی از آن ها بد غذایی می باشد. کودکان مبتلا به اوتیسم رفتار های محدود کننده ای دارند که بر تغذیه آن ها نیز تاثیر می گذارد. در برخی موارد بد غذایی کودکان اوتیسم منجر به سو تغذیه می شود. تقریبا بیشتر کودکان مبتلا به اوتیسم غذاهای جدید را اصلا امتحان نمی کنند و فقط تعداد محدودی غذا می خورند یا ممکن است به برخی غذا ها حساسیت داشته باشند یا فقط بافت خاصی از غذا را مصرف می کنند. در کودکان اوتیسم این رفتار های بد غذایی تا نوجوانی و گاهی تا بزرگسالی ادامه پیدا می کند و باید به کمک کاردرمانی بد غذایی درمان شود. کلینیک کاردرمانی دکتر صابر، بهترین مرکز تخصصی توانبخشی اوتیسم در تهران، با در نظر گرفتن خدمات متنوع درمانی از جمله کاردرمانی اوتیسم، گفتاردرمانی اوتیسم، رفتاردرمانی اوتیسم، کاردرمانی بد غذایی و… به کاهش علائم و نشانه های اوتیسم در کودکان کمک می کند.

جهت تماس با کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی جناب آقای دکتر صابر (کلینیک توانبخشی پایا در پاسداران ، کلینیک توانبخشی غرب تهران در سعادت آباد) باشماره 09029123536 تماس حاصل فرمایید.

غدا خوردن کودکان اوتیسم و بد غذایی

غذا خوردن انواع مختلفی از تحریکات حسی را ارائه می‌ دهد. زمانی که غذا می‌ خوریم، حس­ های مختلفی مانند حرارت، چشایی و جنس غذا را تجربه می‌ کنیم. این خصوصیات زمانی که می‌ جویم، می‌ مکیم و می ­بلعیم، تغییر می‌ کند. تعدادی از کودکان با اختلالات طیف اتیسم ترجیحات غذایی خاصی دارند. این تجربیات غذایی فقط به علت حس چشایی نیست و ممکن است به دلیل تجربیات حسی دیگر باشد. با این حال می‌ توانیم اجازه دهیم که کودک غذا های دیگر را تجربه کند و ممکن است بدون مقاومت از خوردن این غذا ها لذت ببرد. برای نمونه ممکن است کودک از غذا های خشک و نمکی لذت ببرد اما والدین نگران چاقی کودک باشند. بعضی از کودکان اگر غذای مورد علاقه­ شان تغییر کند (مثلاً خرید از یک برند دیگر)، تغییر را متوجه می­ شوند. باید از این مسئله پیشگیری شود یعنی به عادت غذایی کاری نداشته باشید. هر چند تطابق با تغییرات در بعضی از کودکان با اختلالات طیف اتیسم سخت است اما سعی کنید شرایطی را ایجاد کنید که اجازه تطابق به کودک بدهد. این مهارت در اغلب حیطه­ های زندگی مهم و ضروری است.

برخی روش های درمانی بد غذایی

-داشتن کودک با اختلالات طیف اتیسم که غذا های مختلف و متنوع را بخورد، خواسته و آرزوی والدین است. در ابتدا از خود بپرسید که چه غذا هایی را ترجیح می‌ دهد و سایر اعضای خانواده چه غذا هایی را ترجیح می‌ دهند. دوباره از خود بپرسید اگر کودک می‌ خواهد از نظر تغذیه­ ای متعادل باشد، چه چیز هایی را باید بخورد.

-کودک را در معرض انواع مختلفی از غذا ها مواجه کنید تا کودک غذا هایی را که از آن لذت می‌ برد را تجربه و درک کند.

-یک روش ساده برای این که متوجه بشوید کودک شما از نظر تغذیه­ ای متعادل شده است، توجه به رنگ غذا هایی که می‌ خورد، است. رنگ های طبیعی نه رنگ های مصنوعی نشان از تعادل تغذیه ­ای است.

-اگر می‌ بینید که کودک از غذا های نمکی و کرانچی لذت می ­برد، به دنبال جایگزین سالم باشید که همان عناصر را دارد.

پیشگیری از بد غذایی کودکان اوتیسم

تعدادی دستور غذایی وجود دارد که والدین نگران می ­توانند از آن ها برای ساخت غذا استفاده کنند. این غذا ها در ظاهر ناسالم هستند ولی دارای مواد و عناصر سالم هستند. به عنوان مثال استفاده از گل کلم به جای سیب ­زمینی سفید. حس سبزیجاتی که آب پز یا له شده ­اند به طور شگفت ­انگیزی مشابه سیب­ زمینی است. همچنین اگر ادویه ­های شناخته شده به غذا ریخته شود، مزه آن مشابه­ تر هم خواهد شد. اگر کودک مبتلا به اختلال طیف اوتیسم از حس غذا بیشتر از مزه آن لذت می­ برد، جایگزین کردن عناصر سالم به غذا راحت­ تر و مفید ­تر خواهد بود. بعضی از کودکان از غذا های سبک که صدادار باشد لذت می­ برند. مثلاً اسنک، هویج و یا خوردن کشمش که یک تجربه جویدنی است. اضافه کردن کیک های برنج و گندمی همراه با چپیس می‌ تواند از نظر صدا برای کودک خوشایند باشد. کیک های برنجی معمولاً برشته هستند و مزه ­های متنوعی دارند. پیشگیری خیلی راحت­ تر از درمان است. به خصوص زمانی که فرد در غذا مشکل پسند است. فقط این مسئله را در ذهن خود نگه دارید که یک غذای طبیعی با رنگ متنوع منجر به تغذیه سالم در کودک خواهد شد.

درمان بدغذایی کودک اوتیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

error: Content is protected !!