ارگوتراپیست مهدی صابر

درمان اوتیسم شدید

درمان اوتیسم شدید|تشخیص اوتیسم شدید|مرکز کاردرمانی و گفتاردرمانی اوتیسم دکتر صابر

سر فصل مطالب

تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می دهد که درمان های گوناگونی برای درمان اوتیسم شدید وجود دارد. روش های درمانی دارویی و غیر دارویی بسیاری برای درمان مبتلایان به اوتیسم شدید وجود دارد. روش های درمانی دارویی برای درمان اوتیسم شدید شامل درمان علائم مختلف اوتیسم شدید می شوند. از آن جایی که اوتیسم شدید با اختلالات حسی شدید نیز همراه است، کاردرمانی حسی در حقیقت یک نوع روش درمانی مفید محسوب می شود. برای تشخیص اوتیسم شدید و هم چنین درمان اوتیسم شدید به عوامل گوناگونی نیاز است اما متاسفانه تمام این عوامل کنار هم چیده نمی شوند. شما والدین گرامی در صورت مشاهده علائم اوتیسم شدید در کودک خود می توانید با مراجعه به مرکز درمان اوتیسم دکتر صابر، مرکز کاردرمانی و گفتاردرمانی اوتیسم دکتر صابر در غرب و شرق تهران، از خدمات کاردرمانی اوتیسم، گفتاردرمانی اوتیسم و… بهره مند شوید.

جهت تماس با کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی جناب آقای دکتر صابر (کلینیک توانبخشی پایا در پاسداران ، کلینیک توانبخشی غرب تهران در سعادت آباد) باشماره 09029123536 تماس حاصل فرمایید.

تشخیص اوتیسم شدید

تشخیص زود هنگام اوتیسم شدید می تواند پیشرفت های قابل توجهی در زندگی کودکان مبتلا به اوتیسم شدید ایجاد کند. اما در هر صورت باید به این نکته توجه کرد که تشخیص اوتیسم شدید کار آسانی نیست؛ چرا که هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص اوتیسم شدید وجود ندارد و متخصص فقط از روی مشاهده رفتار های کودک و گوش کردن به نگرامی های پدر و مادر کودک می تواند اوتیسم شدید را تشخیص دهد. اوتیسم طیف گسترده ای از نشانه ها را دارست. گاهی اوقات احتمال دارد کودک مبتلا به اوتیسم شدید به ناتوانی ذهنی دچار شود یا حتی ممکن است کودک بسیار باهوش بوده و به راحتی به زندگی خود بپردازد. به همین دلیل است که تشخیص اختلالات طیف اوتیسم و هم چنین تشخیص  و درمان اوتیسم شدید دشوار است.

درمان اوتیسم شدید

در اصل اوتیسم شدید هیچ نوع درمان واحدی ندارد اما به وسیله یک سری روش ها و مداخلات درمانی می توان علائم و نشانه های اوتیسم شدید را کاهش داد. از جمله این روش ها می توان به روش های زیر اشاره کرد: کاردرمانی اوتیسم، گفتاردرمانی اوتیسم، بازی درمانی، کاردرمانی حسی، رفتار درمانی، دارو درمانی، روان درمانی، اتاق تاریک، ماساژ درمانی، آب درمانی و… .

برخی اوقات انجام بعضی تمرینات ورزشی می تواند به بهود کودکان مبتلا به اوتیسم شدید کمک شایانی کند. انجام ورزش هایی که به کودک مبتلا به اوتیسم شدید حس خوب داده و کودک از انجام آن لذت می برد، در درمان اوتیسم شدید موثر است. پیاده روی و تفریحات در پارک های بازی کودکان از فعالیت هایی است که برای درمان اوتیسم شدید بسیار موثر است. هم چنین شنا کردن و رفتن در آب نیز می تواند جز تمرینات ورزشی برای درمان کودکان مبتلا به اوتیسم شدید باشد. انجام بازی های حسی هم می تواند به درمان اوتیسم شدید از طریق درمان پردازش حسی کمک کند. علاوه بر ورزش برخی از متخصصان درمانی اوتیسم در حال بررسی ایجاد تغییرات در رژیم غذایی کودکان واتیسم شدید هستند تا به افزایش کیفیت زندگی آن ها کمک کنند.

تشخیص اوتیسم شدید

 

error: Content is protected !!