ارگوتراپیست مهدی صابر

اوتیسم و ارتباط چشمی

اوتیسم و ارتباط چشمی|تقویت ارتباط چشمی در کودکان|دلایل عدم برقراری تماس چشمی

سر فصل مطالب

ارتباط بین دو فرد علاوه بر صحبت کردن شامل نگاه کردن به دیگری و برقراری ارتباط چشمی می­ باشد. ایجاد و حفظ ارتباط چشمی خوب باعث بهبود مهارت­ های اجتماعی می­ شود. نگاه کردن به شخص گوینده باعث بهبود دریافت اطلاعات زبانی از طریق حالات چهره ­ای ژست­ ها و حالات و علایم لب­ ها می­ شود. بسیاری از کودکان دچار مشکلات ارتباطی ممکن است ارتباط چشمی محدودی داشته باشند و این باعث ایجاد شکست ارتباطی می­ شود چون ممکن است والدین پیامی را منتقل کنند که کودک به آن توجهی نداشته باشند. نگاه کردن به اشیاء محیط پیرامون یکی دیگر از اجزاء مهم ارتباط می ­باشد. کودک به شیء نگاه می­ کند، والدین نگاهش را دنبال می­ کنند و یک دیدگاه مشترک ایجاد می­ شود و این آغاز یک مکالمه می­ گردد. اوتیسم و ارتباط چشمی با همدیگر رابطه دارند اما نمی توان گفت عدم برقراری ارتباط چشمی به تنهایی نشان دهنده وجود اوتیسم در کودک است. دکتر مهدی صابر، بهترین دکتر اوتیسم در تهران، با انجام خدمات متنوع درمانی برای کودکان اوتیسم از جمله کاردرمانی اوتیسم و کاردرمانی حسی برای برقراری ارتباط چشمی کودکان اوتیسم، رضایت همیشگی مراجعان را به خود جلب می کند.

جهت تماس با کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی جناب آقای دکتر صابر (کلینیک توانبخشی پایا در پاسداران ، کلینیک توانبخشی غرب تهران در سعادت آباد) باشماره 09029123536 تماس حاصل فرمایید.

بهبود بخشیدن ارتباط چشمی

جهت ایجاد علاقه در کودک برای این که به ما نگاه کند، به تمریناتی با حالات چهره ­ای احتیاج داریم به عبارتی باید هیجانات خود را به شکلی اغراق آمیز در چهره نشان دهیم. وقتی به کودک نگاه می ­کنیم باید حالت صورت جذابی به خود گرفته و یا شیء جذابی را نزدیک صورت خود نگه داریم و سپس چهره مان را پشت آن پنهان کنیم. این کار کودک مبتلا به اوتیسم را تشویق می ­کند به ما نگته کند. راه ­های بسیار مناسبی برای بهبود ارتباط چشمی وجود دارد.

روش های بهبود ارتباط چشمی

– قبل از آب دادن به کودک می ­توان او را تشویق کرد که به ما نگاه کند یعنی ارتباط چشمی برقرار کند ولی دقت کنید که نباید با کودک به جدال پرداخت.

– ردگیری بینایی، کودک باید یاد بگیرد که اشیاء را با چشمانش دنبال کند، بادکنک، حباب و عروسک موارد جذابی برای کودک هستند. زمانی که در حال دمیدن در بادکنک یا حباب هستید کودک ممکن است به شما نگاه کند پس این کار را به آرامی انجام دهید تا کودک مدت زمان بیشتری نگاه کند. می ­توانید پشت عروسک یا ماسک پنهان شوید و منتظر بمانید تا کودک ارتباط چشمی برقرار کند.

-بازی با وسایل صدا ساز، وسیله­ ای را به صدا درآورید، این کودک را تشویق می ­کند که به شما نگاه کند. هرگاه تماس چشمی ­اش را با شما قطع کرد، ایجاد صدا را متوقف کنید و دوباره با نگاه کودک شیء را به صدا در آورید.

-بازی با پر های رنگی، پر ها را فوت کنید، با آن ها کودک را قلقلک دهید.

– در زیر یک پارچه رنگی جذاب پنهان شوید و کمی تکان بخورید تا توجه کودک را جلب کنید سپس آن را بر روی سر کودک رها کنید و کودک را تشویق کنید تا آن را به سمت خودش بکشد.

– دالی بازی کنید، پشت اشیاء یا دستان تان پنهان شوید. والدین می­ توانند این کار را هنگام لباس پوشاندن به کودک انجام دهند. ماسک ­های کاغذی نیز با سوراخ هایی برای چشم ­ها، کودک را به تماس چشمی تشویق می کند.

– از عینک آفتابی استفاده کنید، آن را روی چشمان تان بگذارید و بردارید و کودک را به نگاه کردن تشویق کنید.

– دوربین درست کنید، یک لوله مقوایی درست کنید و از داخل آن، هم دیگر را ببینید. سعی کنید آن را با کاغذ های رنگی تزیین کنید تا جذاب تر باشد.

– بازی با انگشتان، انگشت­ های دست تان را تکان دهید، پشت آن پنهان شوید، روی آن نقاشی بکشید.

– روی سرتان کلاه گیس بگذارید و یا پشت آن پنهان شوید .

– آواز بخوانید، دست بزنید، قلقلک بازی کنید و گاهی این کارها را متوقف کنید و به محض برقراری ارتباط چشمی ادامه بازی را انجام دهید.

– توپ بازی کنید، بازی تبادل توپ را انجام دهید و پس از عادت کردن کودک به روند بازی توپ را پیش خود نگه دارید و به محض برقراری ارتباط چشمی بازی را ادامه دهید.

– با چهره­ های جالب، بازی چشمک زدن را با کودک انجام دهید.

– نقاشی روی صورت، روی صورت خودتان و کودک تصاویر جذاب یا خنده دار حیوانات را بکشید.

تقویت ارتباط چشمی در کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

error: Content is protected !!