ارگوتراپیست مهدی صابر

گفتاردرمانی سالمندان

گفتاردرمانی سالمندان|گفتاردرمانی برای سالمندان|مرکز گفتاردرمانی دکتر صابر

سر فصل مطالب

سالمندی دورانی است که فرد بیش از هر زمانی به یک هم صحبت نیاز پیدا می کند. گفتاردرمانی سالمندان به بررسی اختلالات گفتاری و زبانی سالمندان پرداخته و راه های درمانی آن را پیدا می کند. شاید اختلالات گفتاری – زبانی در سالمندان شیوع کمتری داشته باشد اما اختلالی مشکل ساز برای سالمندان می باشد. گفتاردرمانی سالمندان همچون سایر بخش های گفتاردرمانی یکی از شاخه های توانبخشی بوده و از اهمیت زیادی برای سالمندان برخوردار است. گفتاردرمانی سالمندان علاوه بر پوشش مشکلات گفتاری و زبانی، درمان اختلالات گفتاری همچون اختلالات بلع را نیز انجام می دهد. گفتاردرمانی برای سالمندان به غلبه بر چالش های گفتاری – زبانی و هم چنین مشکلات بلع کمک می کند تا سالمندان عزیز با کیفیت بهتری زندگی کنند. به طور معمول بهترین و مطلوب ترین زمان برای درمان اختلالات گفتاری – زبانی سالمندان سنین پایین و کودکی می باشد اما با پیدایش این اختلالات در سالمندی می توان آن ها را مدیریت کرد. در نهایت می توان گفت گفتاردر مانی برای سالمندان به منظور شناسایی، بررسی و درمان اختلالات گفتاری – زبانی سالمندان انجام می شود. مرکز گفتاردرمانی دکتر صابر، بهترین مرکز گفتاردرمانی در تهران، علاوه بر گفتاردرمانی کودکان با در نظر داشتن خدمات گفتاردرمانی سالمندان و حتی گفتاردرمانی در منزل برای سالمندان به درمان مشکلات و اختلالات گفتاری سالمندان می پردازد. همچنین خدمات توانبخشی سالمندان جهت بهبود توانایی های فیزیکی و ارتباطی انان در این مرکز ارائه می گردد.

جهت تماس با کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی جناب آقای دکتر صابر (کلینیک توانبخشی پایا در پاسداران ، کلینیک توانبخشی غرب تهران در سعادت آباد) باشماره 09029123536 تماس حاصل فرمایید.

اختلالات گفتاری سالمندان

در بین سالمندان و افراد مسن، مشکلات و اختلالات گفتاری – زبانی جز اختلالات شایع در نظر گرفته می شود. از جمله این مشکلات می توان به اختلالات تکلم، اختلالات بلع، لکنت زبان و… اشاره کرد. گفتاردرمانی برای سالمندان موجب بهبود مهارت های ارتباط کلامی و زبانی می شود. در بعضی موارد به دلیل بروز حوادت و تصادفات و در اثر اسیب رسیدن به عضلات گفتاری، اختلالات گفتاری برای سالمندان بروز پیدا می کند. در برخی موارد این آسیب ها و صدمات با گذشت زمان بهبود پیدا می کند اما در برخی موارد به علت شدت زیاد حادثه، گفتاردرمانی سالمندان ضروری می باشد. گفتاردرمانی سالمندان یکی از رایج ترین روش های کمک به سالمندان در جهت بهبود کیفیت و شیوه زندگی و درمان اختلالات گفتاری آن ها می باشد. متخصصین گفتاردرمانی یا اسیب شناسان گفتار و زبان به صورت دوره ای بررسی های لازم را برای سالمندان انجام داده و تمرینات درمانی را به سالمندان ارائه می دهند.

گفتاردرمانی سالمندان در منزل

گفتاردرمانی در منزل یکی از روش های تانبخشی سالمندان می باشد. بیماری ها و آسیب هایی که در سنین بالا احتمال دارد ایجاد شوند همچون سکته مغزی، پارکینسون، آلزایمر و… می توانند یکی از علت های به وجود آمدن اختلالات گفتار و زبان باشند که البته با گفتاردرمانی برای سالمندان بهبود پیدا می کند. از مزایای گفتاردرمانی برای سالمندان در منزل این است که سالمند در محل زندگی خود از ارامش بیشتری برخوردار بوده و قطعا آرامش ذهن وی تاثیرات بهتری بر بهبودی وضعیت سالمند خواهد داشت. هم چنین درمان در کنار اعضای خخانواده حس خوبی به فرد سالمند داده و بهبودی او سریع تر انجام می شود. گفتاردرمانی سالمندان در منزل باید طبق یک برنامه درست و هدفمند پیش رود.

اختلالاتی که با گفتاردرمانی سالمندان درمان می شوند

-اختلالات تلفظ

-لکنت زبان

-اختلالات حنجره

-ناهنجاری های گفتاری

-اختلالات بلع

-اختلالات گفتاری

-مشکلات تولید صدا

-شکاف کام و لب

-آفازی

-اختلالات خواندن و نوشتن

-اختلالات ارتباطی و کلامی

-آپراکسی

-اختلالات زبان

-دیس آرتری

-دمانس

گفتاردرمانی برای سالمندان

error: Content is protected !!