ارگوتراپیست مهدی صابر

تمرینات گفتاردرمانی بزرگسالان

تمرینات گفتاردرمانی بزرگسالان|گفتاردرمانی در منزل|کلینیک گفتاردرمانی دکتر صابر

سر فصل مطالب

همان طور که می دانید گفتاردرمانی  برای کودکان که به مشکلات گفتاری و زبانی دچار شده اند، راه حل بسیار خوبی می باشد اما عموم مردم از خواص گفتار درمانی برای بزرگسالان هیچ آگاهی ندارند. گفتاردرمانی بزرگسالان به منظور بهبود مشکلات یا جراحات و هم چنین مدیریت برخی شرایط پزشکی که بر زبان، گفتار و یا حتی بلع فرد تاثیر گذار است، انجام می شود. همانند سایر روش های درمانی، گفتاردرمانی در بزرگسالان نمی تواند همه ناتوانی های گفتاری فرد را به طور کامل بهبود بخشد اما بسیاری از بیماران تحت درمان، پیشرفت های خوبی در مهارت های زبانی و کلامی، بهتر شدن کیفیت زندگی خود و افزایش اعتماد به نفس هستند. گفتار درمانی هم چنین می تواند اختلالاتی را که در کودکی بهبود پیدا نکرده اند را درمان کند. مرکز تخصصی گفتار درمانی دکتر صابر در زمینه گفتاردرمانی بزرگسالان با استفاده از تجربه متخصصین خود فعالیت می نماید. بیماران سکته مغزی و ضربه مغزی، مبتلایان به پارکینسون و بیماری های دیگر که دچار مشکلات گفتاری می شوند می توانند از خدمات گفتاردرمانی بهرمند شوند. همچنین گفتاردرمانی در منزل می تواند راهکار مفیدی برای بهبود بیماران باشد.

جهت تماس با کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی جناب آقای دکتر صابر (کلینیک توانبخشی پایا در پاسداران ، کلینیک توانبخشی غرب تهران در سعادت آباد) باشماره 09029123536 تماس حاصل فرمایید.

گفتاردرمانی بزرگسالان

از جمله شابع ترین اختلالات گفتاری در دوران بزرگسالی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-لکنت زبان

-اختلالات صوتی مربوط به حنجره

-آپراکسی

-اختلالات بیانی

-دیس آرتریا

-دیسفونیای اسپاسموتیک

-درشتی صدا

-اختلالات شناختی – ارتباطی

-پولیپ های موجود روی تار های صوتی

-آفازی

-فلج لایه محلی

-اختلالات درکی

-مشکلات بلع و غذا خوردن

-اصلاحات غذایی و مایعات

روش گفتاردرمانی اصولی در بزرگسالان بدین صورت است که با توجه به سن و نوع مشکل یا اختلال فرد، روش درمانی متفاوت می باشد. اما به طور کلی یک سری تمرینات برای کمک به مدیریت تنفس، بیان یا زبان انجام می گیرد. هم چنین ممکن است به افرادی که به اختلال شنوایی مبتلا هستند، یک سری علائم و حرکات آموزش داده شود تا به این افراد در برقراری ارتباط موثرتر کمک کند. هدف غایی این است که به حدی برسید که بتوانید بین حرف زدن و به دست آوردن درک بهتر از صحبت دیگر افراد، ارتباط موثری ایجاد کنید. انجام این کار شامل یاد گرفتن متد های جدید و به روز و انجام تمرینات گفتار درمانی چه در کلینیک و چه در منزل خواهد بود.

تمرینات گفتاردرمانی بزرگسالان

متخصصین گفتاردرمانی در منزل یا همان آسیب شناسان گفتار و زبان، افراد متخصصی اند که دقیقا همان اهداف گفتاردرمانی را در منزل شما و در کنار خانواده تان ارائه می کنند تا بدین صورت فاصله بیمار و پزشک از بین رفته و فرایند درمان، سرعت بیشتری به خود بگیرد. گفتار درمانی در منزل شامل ارزیابی دقیق مشکل یا اختلال و درمان آن می باشد. از تکنیک ها و متد های گفتار درمانی در منزل به منظور بهبود برقراری ارتباط با دیگر افراد استفاده می شود.

گفتار درمانی در منزل برای بزرگ سالان همانند گفتار درمانی در منزل برای کودکان با شناسایی نیاز های فرد بیمار و انتخاب بهترین روش درمانی شروع می شود. تمرینات گفتار درمانی بزرگ سالان در منزل می تواند به بهود گفتار، زبان و ارتباطات درکی – شناختی کمک شایانی کند.مدت زمانی که یک فرد بزرگ سال به گفتار درمانی در منزل نیاز دارد به عوامل مختلفی از جمله سن، نوع اختلال، زمینه پزشکی و… بستگی دارد.

 

گفتاردرمانی بزرگسالان